Před několika dny si čeští mobilní operátoři přestali účtovat poplatky za volání a používání mobilního internetu v zemích Evropské unie. Od 15. června tak Češi mohou "datovat" a volat na tuzemská čísla za ceny, jež jim jejich operátoři účtují doma. Lidé tak ušetří stovky korun, které dosud za používání mobilu v cizině museli platit.

Podnikatel Michal Bláha ovšem na svém Twitteru upozornil na to, že český Vodafone v tichosti zvýšil roamingový poplatek účtovaný ze Švýcarska, což doložil porovnáním dubnových a aktuálních cen operátora.

V dubnu se za příchozí hovor z alpské země platilo 36 haléřů, od půlky června už to ale bylo 17,81 koruny. Zvýšil se i příplatek za SMS a využívání mobilního internetu, jehož cena dokonce vzrostla o více než 250 korun za jeden "prosurfovaný" megabyte.

Roaming ve Švýcarsku je drahý, hájí se Vodafone

Vodafone potvrdil, že roamingové ceny ve Švýcarsku skutečně od 15. června zvýšil, což učinil i v případě Andorry. "Švýcarsko, na rozdíl od Norska, Islandu a Lichtenštejnska, není členem EU ani evropského hospodářského prostoru. Náklady na roaming ve Švýcarsku, který není na úrovni velkoobchodních cen regulovaný a stojí násobně více než v EU, jsme nechtěli dále přenášet na všechny zákazníky," řekla HN mluvčí firmy Markéta Kuklová.

Operátor se přitom nemusí bát postihů ze strany Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který na tuzemské telekomunikační firmy dohlíží. "Ceny roamingu mimo Evropskou unii regulaci nepodléhají. Operátor je může nastavit podle svého uvážení, bez ohledu na to, zda třeba dojde k jejich citelnému zvýšení," uvádí mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Ten v nedávném rozhovoru pro web Aktuálně.cz navíc českým zákazníkům připomněl, že konec roamingu neplatí ani pro Černou Horu. "Dovolená s českou SIM kartou se tam proto může nepříjemně prodražit."

Upozornil také na to, že konec evropských roamingových poplatků platí jen pro volání Čechů na jiná tuzemská čísla. "Volání z domácí sítě (ČR) kamkoliv na zahraniční číslo (ať se v dané chvíli nachází kdekoliv, třeba i v ČR) je mezinárodním hovorem (voláním do zahraničí) a na něj se tato pravidla nevztahují. Operátoři je zpoplatňují zcela podle svého uvážení," řekl Drtina.

O2 a T-Mobile nezdražily, ale ani nezlevní

Zatímco Vodafone svůj švýcarský roaming citelně zdražil, zbylí dva hlavní operátoři k podobnému kroku nepřistoupili. Také u nich si ale musí zákazníci za používání v této zemi připlatit.

Konec roamingu, začátek jedné evropy?

O2 si tak za odchozí hovory ze Švýcarska účtuje přes 42 korun za minutu u tarifu Svět Basic. Jiný balíček Volání bez hranic ale vyjde mnohem levněji. Za odchozí hovor se platí jen 3,50 koruny za minutu. Pro oba tarify ale platí, že za 1 MB internetových dat zákazník zaplatí 240 korun.

"Od 15. června jsme ovšem přišli s novinkou. Náš datový roamingový tarif se 150 MB dat za 499 korun mohou zákazníci nově použít také ve Švýcarsku," říká mluvčí firmy Lucie Pecháčková. Podle ní ale O2 v dohledné době nechystá zlevnění roamingu z této alpské země.

U T-Mobilu je situace obdobná. Za hovory ze Švýcarska, Egypta nebo Černé Hory zákazníci zaplatí 35 korun za minutu. Dalších 75 korun pak stojí jeden megabyte mobilních dat.