Stávka zaměstnanců bratislavské továrny německé automobilky Volkswagen po šesti dnech končí. Odbory a vedení tohoto největšího soukromého zaměstnavatele na Slovensku se v neděli dohodli na nové kolektivní smlouvě včetně zvyšování platů pracovníků celkově zhruba o 14 procent během půldruhého roku. Součástí dohody je ukončení stávky a obnovení výroby od pondělí. Sdělila to mluvčí společnosti Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová. Uzavření dohody a ukončení stávky potvrdily i odbory.
Největší stávka zaměstnanců v soukromé firmě v novodobých dějinách Slovenska a první ve 26leté historii slovenského Volkswagenu ochromila produkci sportovně-užitkových vozidel (SUV), například vozů Volkswagen Touareg a Audi Q7. V omezeném režimu se firmě podařilo udržet výrobu malých vozů. Za běžného provozu z továrních linek sjede přes tisíc automobilů denně.
Podle nové kolektivní smlouvy tarifní platy zaměstnanců slovenské divize Volkswagen stoupnou zpětně od června o 4,7 procenta, stejnou měrou od ledna příštího roku a následně od listopadu o dalších 4,1 procenta. Zároveň stoupnou nástupní platy a firma všem více než 12 000 zaměstnancům vyplatí jednorázový příspěvek 500 eur (13 150 korun). Kolektivní smlouva počítá i s dalšími výhodami pro pracovníky včetně dodatečného jednoho dne dovolené.
"Všechny body, které jsme v podstatě chtěli, máme uzavřeny. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se zúčastnili stávky a podporovali ji. Bez jejich úsilí bychom tohoto úspěchu nedosáhli," řekl ve videu na sociální síti předák odborů a hlavní tvář stávky Zoroslav Smolinský. Dodal, že kolektivní smlouva bude platná do konce srpna 2019.
Odbory původně požadovaly jednorázové 16procentní zvýšení mezd, zatímco firma před stávkou nabízela nárůst platů ve dvou termínech dohromady asi o 8,5 procenta a také nižší hodnotu jednorázového bonusu, než obě strany nakonec dohodly.
Průměrný měsíční plat zaměstnanců Volkswagenu na Slovensku včetně bonusů, příplatků a odměn, ale bez výdělku managementu dosahuje 1804 eur (47 440 korun), tedy zhruba dvojnásobku průměrné mzdy v zemi. Podle vedení slovenské divize automobilky v regionu střední Evropy jsou nejvyšší platy v rámci koncernu právě na Slovensku.
Odbory ve slovenském Volkswagenu vyhlásily stávku v době, kdy nezaměstnanost na Slovensku klesla na historické minimum 7,35 procenta. Firmy v pětimilionové zemi pod Tatrami si již delší dobu stěžují na nedostatek kvalifikované pracovní síly a zaměstnávají nejvíce cizinců od globální krize.
Také bratislavská továrna Volkswagen si pomohla angažováním 550 pracovníků ze sesterského závodu Audi Hungaria v maďarském Györu.
Slovensko je v přepočtu na obyvatele největším výrobcem automobilů na světě. Bratislavská továrna Volkswagenu je z hlediska produkce největší ze tří závodů automobilek, které montují vozidla na Slovensku. Pozice automobilového průmyslu ve slovenské ekonomice ještě posílí, když se k stávajícím továrnám automobilek Volkswagen, Kia Motors a PSA přidá závod britské automobilky Jaguar Land Rover, která staví továrnu u Nitry na jihu země.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist