Letošní úroda ovoce v sadech bude kvůli jarním mrazům meziročně nižší asi o 23 procent a bude druhou nejnižší sklizní od roku 1990 na území České republiky. Sklizeň by podle odhadu k polovině června měla klesnout na 115 031 tun z loňských 150 100 tun. V porovnání s průměrem sklizní posledních pěti let bude očekávaný propad na úrovni 26 procent. Sdělil to v úterý předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Ztráty na tržbách ovocnáři již dříve odhadli za celou republiku téměř na půl miliardy korun.
Nižší sklizeň ovoce, v porovnání s letošním odhadem, byla jen v roce 2011, kdy sklizených 101 249 tun patřilo mezi nejnižší sklizně za posledních 50 let. Důvodem tehdejšího propadu byly také mrazy. Mimořádně nízká byla sklizeň ještě v roce 2010 ve výši 121 019 tun.
Meruněk na Moravě jen 400 tun
U jablek, hlavního ovocného druhu, se čeká meziroční pokles sklizně o 22 procent na 98 339 tun. Proti pětiletému průměru jde o propad o 25 procent. Regionálně mrazy nejvíce ničily úrodu na Moravě, takže například u meruněk a broskví jsou poklesy proti pětiletým průměrům zhruba o 70 procent. Broskví by se mělo urodit jen 302 tun a meruněk jen 656 tun, z toho na Moravě 400 tun.
Výrazné poklesy úrody ovocnáři čekají i u třešní, višní a švestek. Úroda třešní by měla meziročně klesnout o 55 procent na 1229 tun, u višní se čeká propad o 41 procent na 3047 tun a u švestek o 39 procent na 3878 tun.
Mrazy poškodily ovocnáře druhý rok po sobě. Loňské škody se pohybovaly kolem 400 milionů korun, ty letošní jsou tedy o pětinu vyšší. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nedávno uvedl, že bude přesvědčovat vládu, aby uvolnila jako kompenzaci pro ovocnáře 200 milionů korun. Loni dostali kompenzaci za škody z mrazů ve výši 133 milionů.
Mrazy zasáhly Česko 21. dubna a 10. května. "Nejčastěji šlo o teploty kolem minus tří stupňů Celsia, ale na mnoha místech byly zaznamenány teploty i kolem minus šesti. Navíc mrazy působily většinou po celou noc, nešlo o žádné ranní přízemní mrazíky," uvedl již dříve Ludvík. V bilanci škod se podle ovocnářů odrazilo i velmi špatné počasí v době květu.
Některé moravské ovocnářské podniky, které neobvykle chladné jarní počasí drtivě poškodilo již druhý rok po sobě, by se kvůli výpadku mohly podle Ludvíka dostat do existenčních problémů. Od roku 2007 jde již o šestý rok, kdy produkci ovoce v Česku negativně ovlivnily jarní mrazy.
Zásah pro výrobce pálenek
Mrazy ovlivní byznys například největšího světového výrobce ovocných pálenek vizovického R. Jelínka. Firma hospodaří dohromady na více než 160 hektarech ovocných sadů, z toho asi 65 z nich tvoří meruňkové sady nedaleko Hustopečí u Brna. "V těchto sadech dosáhla v období květu nejnižší teplota minus 6 stupňů Celsia a vzhledem k tomu, že meruňkové květy jsou velmi citlivé na teplotu, která je nižší než minus jeden stupeň Celsia, je bohužel celá úroda zničena," říká výkonný ředitel společnosti R. Jelínek Vladimír Darebník.
Meruňkové sady mrazy podle Darebníka zasáhly už třetí rok po sobě. "Způsobí to znatelný výpadek destilátu, který patří k nejžádanějším. Budeme se snažit nalézt meruňky jinde v Evropě, ale podle prvních odhadů je poškození meruněk velmi značné i ve všech okolních státech, snad s výjimkou Polska, kde stromy kvetou později a dubnové mrazy je nezasáhly," doplňuje Darebník. Jestli firma meruňkovici zdraží, výkonný ředitel neuvedl. "Cena zůstane minimálně na stejné úrovni, jako je dnes," dodává.
Největší ztráty ovocnáři utrpěli v roce 2011. Tehdejší úroda ovoce patřila mezi nejnižší sklizně za posledních 50 let. Kvůli velké rizikovosti jsou možnosti komerčního pojištění omezené. "Standardně lze proti mrazu pojistit jen jahodník a v omezené míře, jako doplňkové pojištění, pouze jablka," uvádí předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist