Stavební firma Hochtief CZ loni meziročně zvýšila čistý zisk o 122 procent na 111 milionů korun. Tržby jí naopak klesly o 9,4 procenta na 5,09 miliardy korun. Na setkání s novináři to uvedl člen představenstva společnosti Jörg Mathew.

"V loňském roce firma posílila svou pozici nejen v České republice, ale i na Slovensku. Dosáhli jsme nastavených cílů, mezi které patřilo mimo jiné rozšíření portfolia klíčových zákazníků o klienty z automobilového segmentu. Dále jsme byli schopni optimalizovat a modernizovat také výrobní kapacity," řekl Mathew.

Počet zaměstnanců firmy Hochtief CZ loni meziročně klesl o sedm procent na 1009. Firma loni získala zakázku na rekonstrukci Státní opery v Praze za 858 milionů korun, dokončila výstavbu Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky pro ČVUT v Praze a zahájila stavbu nového sídla ČSOB v Praze.

Mezi aktuální největší zakázky firmy patří také rekonstrukce Negrelliho viaduktu v Praze za 418 milionů korun, oprava dálnice D1 v úseku mezi Ostředkem a Šternovem za 670 milionů nebo stavba čistírny odpadních vod na Císařském ostrově v Praze. V zahraničí staví například obchvat Žiliny na Slovensku. V Německu by se měla podílet na stavbě železničního tunelu ve Stuttgartu.

Německý stavební koncern Hochtief působí v České republice od roku 1999, kdy koupil společnost VSB. Společnost Hochief CZ se zaměřuje na bytovou, občansko-administrativní, průmyslovou, ekologickou a vodohospodářskou výstavbu, včetně projektů dopravní infrastruktury.

Z velkých stavebních společností zveřejnily své výsledky za loňský rok Metrostav, Skanska ČR a Slovensko a Eurovia. Metrostav zvýšil čistý zisk meziročně o 9,7 procenta na 495,6 milionu korun. Tržby mu klesly o 8,6 procenta na 17,6 miliardy korun. Skanska zvýšila provozní zisk meziročně o 8,2 procenta na 382 milionů korun. Tržby jí klesly o 10,1 procenta na 14,2 miliardy korun. Eurovii klesl hrubý zisk o 26,8 procenta na 657 milionů korun. Tržby se firmě snížily o 27,6 procenta na 13,4 miliardy korun.