Stavební skupina Eurovia CS prodala budovu paláce Dunaj na Národní třídě v centru Prahy. Historickou nemovitost na jedné z nejlukrativnějších adres metropole koupila společnost Zeitgeist Asset Management, která se zabývá developerskou činností a správou nemovitostí pro investory. Získala ji pro německý fond spravovaný platformou Institutional Investment Partners

"Palác Dunaj jsme se rozhodli nabídnout k prodeji z důvodu výstavby našeho nového sídla v Praze 4 – Krči, které bude lépe odpovídat našim potřebám ať už logistickým, nebo praktickým," vysvětluje předseda představenstva Eurovie Martin Borovka.

Jedna z největších tuzemských stavebních firem Eurovia (dříve SSŽ) prostory na Národní třídě opustí po šedesáti letech. Palác Dunaj využívala od roku 1958. Nový německý vlastník má v plánu budovu v centru metropole modernizovat. "Rádi bychom jí architektonicky vrátili původní význam, aby se znovu stala prestižní adresou," popisuje budoucí plány ředitel a spolumajitel Zeitgeist Asset Management Peter Noack. "Naším cílem je zvýšit kapitálovou hodnotu a peněžní tok pomocí strategie dlouhodobého držení aktiv," dodává.

Obě společnosti podepsaly smlouvu o prodeji v pondělí 26. června. Za kolik Eurovia budovu v centru metropole prodala, není jasné. Může jít však o částku až v řádech stamilionů korun. Národní třída je jednou z vůbec nejatraktivnějších, a tudíž i nejdražších lokalit v Praze. To dokazuje i cena, za kterou město v roce 2005 prodalo parcelu v přímém sousedství paláce Dunaj. Jednalo se o pozemek na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice, který dlouho fungoval jako parkoviště. Pražský magistrát jej před dvanácti lety prodal soukromému investorovi za 183 milionů korun. Aktuálně na něm společnost Sebre dokončuje výstavbu projektu palác Národní.

Palác Dunaj se na rohu Národní třídy a Voršilské ulice nachází od roku 1930. Předtím na stejné parcele téměř sto let stála klasicistní budova Walisova paláce. Stávající dům ve stylu konstruktivismu navrhl ve 20. letech minulého století pro pražské zastoupení rakouské pojišťovny Donau německý architekt Adolf Foehr. Nárožní dům má celkem pět pater a uvnitř se dodnes nachází původní a stále funkční výtah páternoster, který byl do budovy dodán v polovině 30. let 20. století.

Skupina Eurovia se plánuje stěhovat do nových prostor na začátku příštího roku. Nové sídlo pro své zaměstnance aktuálně buduje v pražské Krči, konkrétně v ulici U Michelského lesa. "V nové budově budeme mít kromě administrativních ploch také technologické a laboratorní centrum a školicí středisko," vysvětluje Borovka.

Nové sídlo společnost staví podle návrhu architekta Petra Koláře. Na místě bude působit zhruba šest desítek administrativních pracovníků a vedení společnosti. Společnost si od modernější budovy slibuje mimo jiné nižší náklady na provoz a údržbu.

Vizualizace nového sídla Eurovie v Krči

Vizualizace nového sídla společnosti Eurovia v pražské Krči.