"Proč jsme se vzdali vlastní měny? Ve prospěch silnějšího růstu, příchodu investic a jiných výhod, které převládly nad těmi výhodami, které by přineslo zachování koruny," říká v on-line rozhovoru se čtenáři HN Igor Barát, bývalý slovenský zplnomocněnec pro přijetí eura.

Igor barát

Igor Barát (*1966) v současnosti působí jako ředitel evropské pobočky Mezinárodní investiční banky v Bratislavě.

Dříve pracoval v médiích a byl mimo jiné redaktorem Slovenské televize v Praze.

Později byl mluvčím slovenské centrální banky NBS a stal se zplnomocněncem pro přijetí eura. Za jeho úspěšné dokončení si vysloužil přezdívku "Mr. Euro".

"Euro přispělo k ekonomickému růstu v průměru o cca 0,2-0,5 procenta ročně, přitáhlo k nám významné zahraniční investice, zjednodušilo firmám zahraniční platby, ulehčilo lidem cestování a studium v zahraničí. A zřejmě také přispělo k růstu sebevědomí Slováků – ale to se zatím asi nezkoumalo," vysvětluje Barát.

Na dotaz, jestli euro vedlo na Slovensku ke zvyšování cen nebo zda ohrozilo úspory lidí, odpovídá negativně. "Na Slovensku v roce 2009 nedošlo k celkovému zdražování, inflace (CPI) byla ten rok 0,9 procenta, o rok dřív před zavedením eura 4,4 procenta. Nicméně do eurozóny jsme vstoupili v čase vrcholící globální ekonomické krize, takže na dva tři roky zanikly významné inflační tlaky. Ceny se mírně zvýšily hlavně v oblasti služeb, ale tam těžko hledat vazbu na euro, když tyto ceny rostly i rychleji ještě v čase koruny," odpověděl. Přiznává ale, že podražily některé drobné platby, například automyčka. "Ale tyto věci jsou zanedbatelné. Jak často si kupujete chléb a jak často jedete do myčky?" argumentuje.

Ztrátu měnověpolitických nástrojů, tedy například změnu kurzu národní měny, musí podle Baráta stát kompenzovat nástroji jinými a připravit se na to dávno před přijetím eura. "Kompenzovat jejich ztrátu musí fiskální, daňovou či například sociální politikou. Takovou situaci lze zvládnout, pokud vláda provádí zodpovědnou hospodářskou politiku, jak ukázal příklad Slovenska. Nelze ale reagovat ex post a je nutné se na to připravit dopředu," vysvětluje.

Pro Slováky nemá evropská integrace alternativu, Česko si vše musí umět dobře propočítat

Slováci se rozhodli přijmout euro na základě zkušeností ze složitého období 90. let. "Lidé po složitém období 90. let pochopili, že pro nás evropská integrace v zásadě nemá alternativu, a to včetně eura. Tento názor tu dodnes v zásadě ve většině společnosti přetrvává," říká Barát a upozorňuje, že o přínosech eura na Slovensku panoval konsenzus. V Česku se naopak hlavní politické strany v otázce eura neshodnou.

rusnok: česko je na euro připraveno

Barát Česku radí, aby si nejprve připravilo rozsáhlou analýzu dopadů přijetí eura a až pak rozhodlo, zda jej přijme v blízké době. Slovensko bylo v naprosto odlišné situaci než Česko dnes. "Mezi lety 2003 a 2017 se svět dramaticky změnil. O přijetí je nutné diskutovat, ale věcně - bez emocí a bez stranické politiky. V tomto ohledu jsme měli obrovské štěstí, protože u nás téma otevřela centrální banka, která k problému přistupovala velmi odborně, a ne politicky," vysvětluje Barát.

 

České strany se na přijetí eura neshodnou

V Česku se o přijetí eura začalo znovu diskutovat na začátku letošního roku, kdy téma otevřel předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Jeho strana by byla pro relativně brzké přijetí eura. Ministr financí Andrej Babiš, jehož hnutí ANO má velké šance na vítězství v nadcházejících parlamentních volbách, však euro v Česku kategoricky odmítá. "Žádné euro. Nechci euro. Euro tady nechceme," řekl minulý týden Babiš. To navzdory tomu, že ještě v roce 2014 prohlásil, že Česko euro přijmout musí.

Pro přijetí eura jsou koaliční lidovci nebo opoziční TOP 09, proti je naopak ODS. Velkým příznivcem přijetí eura je dlouhodobě prezident Miloš Zeman a za podporovatele se považuje také guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok, který před časem prohlásil, že Česko je na přijetí eura připraveno. Naopak exguvernér ČNB Miroslav Singer se v tomto týdnu vyjádřil proti přijetí eura – dokud instituce eurozóny neprojdou reformou.

Ze zemí V4 má euro pouze Slovensko, které jej přijalo už v roce 2009. Ze sousedních států se eurem platí v Německu a Rakousku.

Na dotazy čtenářů HN v úterý 4. července od 10:00 odpovídal bývalý zplnomocněnec pro přijetí eura na Slovensku Igor Barát.

Online rozhovor

On-line rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Martin Minar
Dobrý den pan Barat, Akym sposobom a kde doslo u Slovenska k dohode o stanoveni fixují prepocitavacieho kurzu slovenskej koruny ( 30,126 SK/EUR ) na euro? Dakujem Martin Minar
Dobrý deň prajem všetkým čitateľom portálu iHNed Rozhodnutie o stanovení tzv. konverzného kurzu slovenskej koruny (SKK) voči euru (30,1260 SKK/EUR) bolo rozhodnutím Rady EÚ pol roka pred zavedením eura. Predchádzalo mu niekoľko krokov, najskôr stanovenie centrálnej parity - teda zafixovanie SKK v systéme kurzov ERM II, čo sa stalo už v roku 2005 pri kurze 38,4550, následne v roku 2007 parita revalvovala na 35,4424 a potom ešte raz, krátko pred zafixovaním konverzného kurzu, revalvovala ešte raz na výsledných 30,1260 SKK za 1 euro. Samotné rokovania o kurze boli veľmi dôverné a zúčastňovala sa na nich len veľmi úzka skupina expertov zo 4 inštitúcií - Európskej komisie, Európskej centrálnej banky, Národnej banky Slovenska a slovenského ministerstva financií. Pri týchto vyjednávaniach sa bral do úvahy súčasný stav slovenskej ekonomiky ako aj jeho očakávaný vývoj a cieľom bolo stanoviť taký kurz, ktorý by tento vývoj čo najlepšie odrážal a ktorý by ekonomike neublížil. V podmienkach nášho vtedy veľmi silného rastu toto nebolo vôbec jednoduché, ale ďalší vývoj potvrdil, že kurz bol stanovený viac-menej vhodne.
Igor Barát
Bobo
Dobrý den, jste s € spokojený? Zvýšily se platy?
Ja som spokojný, samozrejme, najmä ako človek ktorý dosť cestuje, pracovne aj súkromne - euro výrazne zvyšuje komfort a šetrí náklady. O biznise ani nehovorím, tam sú úspory podstatne citeľnejšie. S platmi je to komplikovanejšie. Samozrejme že sa zvýšili - kým v roku 2009 bola u nás priemerná mzda 745 eur, v roku 2016 už bola 912. Ale bolo by demagogické pripisovať to LEN euru. Je za tým celý rad faktorov. Na druhej strane spoločná mena nepochybne prispela k rastu ekonomiky, k investíciám do SR a to pochopiteľne umožnilo aj rast platov.
Igor Barát
Franta
Proč bychom měli přijímat euro? Vždyť při současném kurzu by šlo o ožebračení všech střadatelů a znehodnocení celoživotních úspor x generací. Byla by to ve své podstatě měnová reforma podobná těm z 50 let. Pokud CZK neposílí k Euru na částku kolem 17 CZK / Euro, bylo by přijetí Eura sprostou loupeží. Dorovnávání životní úrovně a mezd je možné realizovat právě přes posílení CZK. Přijmout Euro znamená udělat ze všech na stálo žebráky. Druhým aspektem je zda Euro může vůbec přežít...
V prvom rade treba upozorniť na to, že situácia v ktorej sa dnes Česko (a ďalšie štáty mimo eurozóny) nachádza, je DIAMETRÁLNE odlišná od situácie v rokoch 2003-2004, kedy sa o prijatí eura rozhodovalo na Slovensku. EÚ je dnes úplne iná, má iné problémy, eurozóna čelí úplne iným výzvam... Napriek tomu by som nehovoril o lúpeži ani o ožobračovaní, to rozhodne Čechom nehrozí. Každopádne máte v ČR dosť kompetetných inštitúcií aj kompetentných kapacít na to, aby urobili kvalitnú analýzu a na jej základe potom politici rozhodli, prípadne rozhodnutie odložili. Vo finale je to vždy rozhodnutie politické, dôležité je, aby vychádzalo zo serióznych, kvalitných a tiež dôveryhodných ekonomických analýz a prognóz.
Igor Barát
Petr
Dobrý den, říká se, že kvůli tomu, že Slovensko přijalo euro, Česku utíkají investice. Zmiňuje se například KIA. Je to opravdu tak, že pro investory je euro zajímavější a že by případně Česku přijetí eura v tomto ohledu pomohlo? Děkuji.
Znova by som asi nepoužil takú silnú formuláciu, že vám investície "utíkají", ale som presvedčený o tom, že euro je jedným z faktorov, ktoré dávajú "plusové body" danej ekonomike, pri rozhodovaní investora. Do úvahy sa však berie aj vela iných vecí - stabilita ekonomiky, daňové prostredie, stimuly, vymožiteľnosť práva a zákony ako také - ale isteže, euro je pre investora niečím, čo danú krajinu oproti konkurencii tiež zatraktívňuje.
Igor Barát
Jiří Staněk
Dobrý den, existuje nějaká studie zpracovaná důvěryhodnou institucí o dopadech eura na slovensko a slováky? Jestli ano, jaké jsou její hlavní zjištění?
štúdií je samozrejme viac, ak mám spomenúť dôveryhodnú inštitúciu, tak pre mňa je ňou Národná banka Slovenska (inak aj v prieskumoch vychádza ako jedna z najdôveryhodnejších inštitúcií v SR) a tá publikovala celý rad analýz, pozrite si ich tu: http://www.nbs.sk/_img/Documents/PUBLIK/06_kol1.pdf
Igor Barát
Jindřich S.
Dobrý den, euro je bezesporu zajímavý a pokrokový projekt, ale jeho budoucnost značně nejistá. Řecko dřív nebo později zbankrotuje, Itálie může brzy následovat. Země stojící za eurem jsou až na některé výjimky značně zadlužené. Přidejme nebezpečnou politiku tištění peněz a negativních sazeb EBC. Máme-li volný obchod s EU a možnost tržního zajištění směnných kurzů, k čemu může euro v současné podobě České republice prospět? Díky za odpověď.
Predovšetkým ja kategoricky netvrdím, že DNES alebo v blízkej budúcnosti by euro Česku jednoznačne prospelo. Na to sa necítim dostatočne informovaný a nepoznám všetky okolnosti. Na túto otázku - znova sa opakujem - musia dať odpoveď tri skupiny: dve v ČR: 1) kvalitní a nezávislí analytici, 2) potom úradujúci politici a následne 3) predstavitelia európskych inštitúcií - EÚ a ECB - ktorí budú mať posledné slovo. Tak sú nastavené procesy.
Igor Barát
Nikolas
Proč jste vstoupili do systému, ve kterém část zúčastněných zemí neplnilo požadavky na přijetí Eura a dostali výjimku. Bylo to politické rozhodnutí, popř. i přes tyto skutečnosti jste to brali jako dobrou příležitost? Dále mě zajímá, proč se Slovensko dobrovolně vzdalo vlastní měny jako nástroje pro řešení ekonomických problémů? Myslíte si, že státy EU by uvítaly větší míru integrace, aby EU s Eurem fungovala jako USA s Dolarem? Osobně tomu nefandím, ale myslím, že to je klíčová výhoda.
Áno, mate pravdu, bolo to politické rozhodnutie, ale zaujímavé je, že aj na tak polarizovanej polickej scene ako bola a stále je tá slovenská - bol a stale je v otázke prospešnosti eura pre Slovensko dosť silný konsenzus. Navyše v čase keď sa u nás toto rozhodnutie rodilo (2003-2004), bola EÚ aj eurozóna v úplne inom stave než je dnes. Ale napriek všetkému stale aj medzi našimi ľuďmi aj firmami prevláda s týmto krokom spokojnosť a žiadne relevantné hlasy za odchod z eurozóny u nás nie sú. A prečo sme sa "vzdali" vlastnej meny? V prospech silnejšieho rastu, príchodu investícií a iných výhod, ktoré prevládli nad tými pár výhodami, ktoré by znamenalo zachovanie koruny. O väčšej miere integrácie naozaj dnes nedokážem špekulovať, EÚ je tak strašne turbulentná, že toto je veľmi zložitá otázka na krátku odpoveď v takomto online chate
Igor Barát
Pavel
Upřímně nerozumím nadřeknuté otázce "Jak změnila nová měna život Slováků?" Kdyby to byla otázka pro člověka s alespoň průměrnou x mzdou tak to pochopím. Jestli ale odpovídá někdo, s xxx(možná i vice x)vyšší mzdou, to mně hlava nebere. X přemýšlí o "chlebu", xxx o destinaci dovolené. Dá se to porovnat?
Ale veď ja som vám napísal aj údaje o raste priemernej mzdy a môžem pridať ďalší, o nezamestnanosti: za posledné roky sme z cca 12 percent spadli pod 8, prepáčte nemám čas hľadať úplne presné čísla, nájdete ich na statistics.sk. To už je bližšie k tej téme "chleba". A ekonomický rast je jedným z hlavných nástrojov aj na znižovanie sociálnej nerovnosti, ale nie je to všeliek. Aj v "superbohatom" Nemecku sú tí ktorí cestujú a tí ktorí riešia základnú obživu, to sa nevylučuje s tým čo som napísal, teda že Slovensku euro určite viac prospelo než ublížilo.
Igor Barát
Martin
Dobrý den. Já osobně chci Euro v České republice, ale většina populace je proti. Co s tím mohu dělat?
Presťahujte sa k nám:-) Ale vážne: treba diskutovať, ale vecne, bez emócií a bez straníckej politiky. V tomto sme my mali obrovské šťastie, že u nás tému otvárala a riadila NBS, ktorá k tomu naozaj pristupovala vecne a vysoko odborne, nie politicky. Ale znova x-tý raz opakujem, píšeme rok 2017 - svet sa od 2003 dramaticky zmenil!!!
Igor Barát
Martin
Aktuálně můžeme dohánět západ buďto růstem platů nebo posilováním koruny. Pokud bychom zavedli euro, nebyla by to pro nás promarněná příležitost jak dlouhodobě bohatnout díky silnější měně? Díky
Toto nedokážem posúdiť, váš argument ako taký je rozumný. Treba si skúsiť namodelovať ďalší vývoj, domáci český aj ten celoeurópsky a podľa toho čo vám vyjde, sa rozhodovať. Pri každom rozhodnutí sa spravidla krátkodobá obeť podriadi dlhodobejšiemu cieľu.
Igor Barát
H. Rugová
Dobrý den, Jak je to s cenami v obchodech všeobecně? Nenastal ten samý případ jako v BRD, kdy byly ze začátku ceny na regálech u zboží uváděny v DM a E a důsledně přepočítávány v kurzu a později po nějaké době byla jen cena v E, ale ve výši v DM? Podotýkám, není to výmysl, mám zté doba schovány účtenky z mých nákupů - žila jsem tam. Z té doby je i bonmot Němců - psáno foneticky -ojro=tojro euro=draho. Hodně zmých známých se tehdy propadlo v kvalitě žití. Hlavně důchodci.
Nenastal. Je za tým viac dôvodov. Predovšetkým sme mali naozaj veľmi silne prepracovaný a uplatňovaný system opatrení na ochranu spotrebiteľa proti umelému (t.j. špekulatívnemu) zvyšovaniu cien a potom - to už je externý faktor - do eurozóny sme vstúpili v čase vrcholiacej globálnej ekonomickej krízy, v ktorej prakticky na dva-tri roky zanikli významné inflačné tlaky. Isteže, ceny sa pohli mierne hore hlavne v oblasti služieb, ale tam veľmi ťažko hľadať väzbu na euro, keďže tieto ceny rástli - a občas ešte rýchlejšie - aj v čase koruny.
Igor Barát
Daniel Kursa
Dobrý den, jaké kroky by dle Vašeho názoru měla česká vláda podniknout k co nejrychlejšímu přijetí Eura?
Predovšetkým ja vôbec netvrdím že by Ćesko malo prijať euro ČO NAJRÝCHLEJŠIE. Čo by asi mohlo urobiť v krátkom čase, je práve tá už spomínaná komplexná analýza výhod a nevýhod spojených so zmenou CZK na euro - a podľa toho odhadnúť aj prípadné načasovanie. Možno táto analýza ukáže že by to krajine uškodilo, neviem odhadnúť, podstatné je ale argumentovať seriózne, odborne a verejnosti všetky argumenty sprístupniť, vysvetliť a umožniť o nich diskutovať. Verejnosti, ale hlavne predstaviteľom biznisu, veľmým firmám rovnako ako drobným podnikom a živnostníkom....
Igor Barát
Novotný
Dobrý den. Jak se projeví přijetí eura na úsporách občanů? Je dobré přijímat euro, když je koruna podhodnocená? A co by se stalo s obrovskými devizovými rezervami, které má naše ČNB po intervencích?
Úspory sa odvíjajú od prijmov a od cien, k tomu som sa vyjadril už v iných odpovediach. V zásade pri konverzii všetkých korunových údajov na eurové by to bolo neutrálne. Ak mate dnes úspory na nákup auta v korunách, tak na tom sa nič nezmení ani keď úspory budú v eurách, lebo aj cena auta sa prepočíta rovnako. K otázke presného prepočtu eurovej časti devízových rezerv ČNB sa vyjadriť celkom nedokážem. Ale nepredpokladám že toto by mal byť nejaký problem pre centrálnu banku alebo pre ekonomiku ako celok.
Igor Barát
Ondra
Dobrý den, zmiňují se investice, které Česku utekly. Nevidíte však problém ekonomik ČR a SR v neúměrné závislosti na zahraničních investicích, zejména v současné formě, kdy investoři vyvádějí do zahraničí miliardy korun? Nepřispívá k této závislosti na Slovensku právě Euro? Zdraví O.
Investori by časti ziskov vyvážali tak ako tak. Na tom euro nič nezmenilo. Čo euro zmenilo je, že ich k nám vďaka nemu prišlo a prichádza viac. Zamestnávajú ľudí, platia tu dane, odvody. To je pozitívnejšie než ten odliv ziskov. Bez investorov by tu ten zisk možno nemal ako vzniknúť.
Igor Barát
Adam Dostál
Jak se podařilo Slováky přesvědčit, že je pro ně Euro výhodné? Bylo potřeba začít od politiků nebo byl v tomto směru spíš konsenzus ve společnosti? A co by se vlastně podle vás muselo stát u nás, aby se o přijetí Eura začalo reálně uvažovat?
Bol konsenzus aj v spoločnosti aj medzi politikmi. My sme malá ekonomika a aj relatívne malý národ. Naši ľudia - hlavne po zložitom období 90. rokov - pochopili, že pre nás integrácia v zásade nemá alternativu, a to vrátane eura. A tento názor tu dodnes v zásade vo väčšine spoločnosti pretrváva.
Igor Barát
Pavel
Dobrý den, Jak to bylo u drobných plateb ? Například něco za 1 EURo. Docela mě překvapilo, že například myčka na Slovensku stojí 1 Euro u nás 10Kč ( Stejný čas ), pak člověk jde parkovat, na WC atd. Dělala se statistika zdražení malých plateb ?
V tomto máte úplnú pravdu, niektoré tieto veci zdraželi. Ale sú zanedbateľné tak štatisticky ako aj reálne - vzhľadom na bežného spotrebiteľa: ako často si kupujete chlieb a ako často idete na "myčku"?
Igor Barát
Martin
Pane Baráte, co se u vás přijetím eura změnilo? Jaká byla z dlouhodobého hlediska pozitiva a negativa? Předem děkuji!
To je veľmi široká téma, na to nemáme čas a priestor, odporúčam Vám pozrieť si niektorú z týchto analýz: http://www.nbs.sk/_img/Documents/PUBLIK/06_kol1.pdf Ale aby som vás úplne nenechal bez odpovede: euro prispelo k ekonomickému rastu v priemere o cca 0,2-0,5 percenta ročne, pritiahlo k nám významné zahraničné investície, zjednodušilo firmám zahraničné platby, uľahčilo ľuďom cestovanie a štúdium v zahraničí, a zrejme aj prispelo k rastu sebavedomia Slovákov - ale toto sa myslím zatiaľ neskúmalo
Igor Barát
Jan Políček
Dobrý den, kolik vydělávají banky na převodech z EUR na český forint denně?
neviem čo presne myslíte "českým forintom" - ale asi to má byť vtip... Banky vo všeobecnosti zarábajú na menovej konverzii celkom slušne. U nás po zavedení eura banky zaznamenali v tejto oblasti citeľný výpadok výnosov... Samozrejme si to potom vynahradili niekde inde, ale koniec-koncov, banky tiež nie sú charita a musia mať zisky, majú aj extrémne náklady - na ľudí, bezpečnosť, systémy, stale nové a nové povinnosti od regulátorov....
Igor Barát
Palo
Dobry den, po prijati eura prislo na Slovensku k celkovemu zdrazovaniu tovaru a sluzieb. Neobavate sa rovnakeho stavu aj v Česku?
Na Slovensku v roku 2009 neprišlo k celkovému zdražovaniu. Inflácia (HICP) bola v roku 2009 0,9 % - pričom rok predtým, teda pred zavedením eura bola 3,9%
Igor Barát
Fan 2
Nevyužili obchodníci přechodu na euro ke zvýšení cen? Jaká opatření jste proti tomu přijali?
Nevyužili. Mali sme pomerne široký system opatrení, dobrovoľných (napr.etický kódex) alebo aj záväzných - zákon o cenách a monitoring Slovenskej obchodnej inšpekcie. Celkovo bola atmosféra veľmi férová. Čo ale treba pre poriadok dodať je fakt, že rok 2009 bol silne pod vplyvom svetovej krízy a žiadne externé tlaky na rast cien neexistovali.
Igor Barát
Aleš Kovářík
V období finanční krize si Česká Republika vypomohla umělým snížením kurzu koruny, která tak vylepšíla šance exportu (a držela inflaci). V eurozóně s jednou měnou nemůže jeden stát takto kurzem hýbat. Co může takovýto stát dělat a co udělalo Slovensko jako pomoc své ekonomice?
Krátko, nemáme už veľmi čas - stratu menovopolitických nástrojov musí štát kompenzovať nástrojmi iných politík - fiškálnou, daňovou, sociálnou a podobne. Takáto situácia je zvládnuteľná (viď SR), ak robí vláda zodpovednú hospodársku politiku. A naše vlády po roku 2009 v zásade - okrem nejakých excesov občas - robili zodpovednú politiku. Dôležité sú aj reformy, ktoré by mali zavedeniu eura predchádzať alebo ho aspoň sprevádzať. Nereagovať ex-post, ale sa na absenciu národného kurzového a úrokového kanála dopredu pripraviť.
Igor Barát
JM
Dobrý den, tak jak se u nás málo zmiňují konverzní náklady ekonomiky při zachování národní jměny, vůbec se nezmiňuje ani odhad jejich výše. Znalo a zveřejnilo je Slovensko Děkuji Vám JM
Takéto veci sa dajú len odhadovať - priamo údaj o "nákladoch pri zachovaní národnej meny" nepoznám, pracovali sme s analýzami, ktoré hovorili a prínosoch a nákladoch prechodu na euro a tam sa uvádza, že kým náklady resp. straty z prechodu na euro predstavovali pre SR zhruba minus 0,1-0,2 percenta HDP, tak prínosy boli, resp, sú rádovo okolo 0,4 - 0,5 percenta HDP. Tieto údaje ani za takmer 10 rokov čo máme euro, nikto nespochybnil.
Igor Barát
TuttiFrutti
Dobry den Myslim ze Euro v Cr neni zavedeno z duvodu politiky V. Klause a na nej navazane ceske oligarchie /Ppf atd./ ktera nechtela aby ji nekdo kontroloval jejich spinavy business..Nyni trend pokracuje populistickymi proklamacemi A. Babise...Muze clovek neco delat , krome emigrace, aby v cr Euro bylo zavedeno a trend se zmenil a cesko nebylo jen statem-oligarchii jak je ted?
Na podobnú otázku som niekomu odpovedal pred chvíľou - treba o tom čo najviac diskutovať, kompetentne a na vhodných fórach - medzi biznisom, podnikateľmi, výrobcami, dovozcami aj exportérmi. Tí by mali byť počuť, lebo ich sa táto téma týka najviac - oni dávajú českej ekonomike kyslík do krvi, oni platia dane, zamestnávajú ľudí a politici by potom mali ich hlas nejako zohľadniť, vypočuť.... Ďakujem všetkým zúčastneným za pozornosť, za zaujímavé a fundované otázky, prajem Českej republike dobrú a múdru diskusiu a zodpovedné rozhodnutia - nie len v otázke národnej meny, ale vo všetkom. Veľa úspechov!!! Igor Barát
Igor Barát

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.