Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického investora Warrena Buffetta se stane největším akcionářem americké bankovní dvojky Bank of America.

Berkshire v pátek totiž oznámila, že uplatní opční právo na koupi 700 milionů kmenových akcií banky. Podle údajů agentury Reuters v ní pak bude mít sedm procent v aktuální tržní hodnotě kolem 17 miliard dolarů (389 miliard korun).

Nákup akcií Bank of America bude jednou z největších akciových investic Berkshire Hathaway. Banka se tím připojí k dalším velkým společnostem, jejichž akcie Buffettova firma vlastní. To je třeba technologický gigant Apple, potravinářské podniky Coca-Cola a Kraft Heinz nebo třetí největší americká banka Wells Fargo & Co.

Investici umožnilo středeční rozhodnutí Bank of America zvýšit čtvrtletní dividendu na 12 centů z dosavadních 7,5 centu. Banka to udělala poté, co prošla zátěžovými testy americké centrální banky (Fed).

Investice Berkshire Hathaway se uskuteční ve třetím čtvrtletí, od něhož bude zvýšená dividenda platit. Z výměny prioritních akcií banky, které Buffettova firma koupila v roce 2011 za pět miliard dolarů, za kmenové akcie vytěží Berkshire účetní zisk kolem 12 miliard dolarů.

Šéf Bank of America Brian Moynihan přijal Buffettův návrh investice v době po finanční krizi, kdy měli mnozí investoři obavy, zda má banka dostatek kapitálu.

Bank of America v té době procházela čištěním bilanční rozvahy a kvůli převzetí krizí těžce zasažených bank na ni dopadly žaloby investorů i regulačních orgánů. To vše ji stálo kolem 70 miliard dolarů.

Nyní je největším akcionářem Bank of America společnost Vanguard Group. Ta v ní vlastní asi 6,6 procenta akcií.