Zahraničnímu obchodu se v květnu dařilo, když podle statistik Českého statistického úřadu zveřejněných v úterý skončil přebytkem 14,3 miliardy korun, od začátku roku pak je již v 88miliardovém plusu. V květnu došlo ke zlepšení v porovnání s dubnem, který byl z hlediska exportní aktivity ovlivněn velikonočními svátky. V dubnu dosáhl rozdíl mezi vývozy a dovozy "jen" 10,6 miliardy korun.

Naopak si však zahraniční obchod pohoršil v porovnání s loňským květnem, a to o necelé tři miliardy. Zároveň číslo mírně zaostalo za odhady analytiků. "Přesto nejde o žádné drama, které by si zasluhovalo nějakou velkou pozornost," okomentoval data analytik ČSOB Petr Dufek. "V první řadě se na horším výsledku podílel vyšší dovoz ropy a zemního plynu do Česka, v rámci kterého zafungovaly i vyšší ceny těchto komodit zvyšující hodnotu importu," dodal.

Tahounem zahraničního obchodu nadále zůstává vývoz automobilů, a to především na evropské trhy. Vývoz motorových vozidel byl meziročně vyšší o 3,1 miliardy korun. "Podle údajů Sdružení automobilového průmyslu v květnu počet vyrobených aut vzrostl meziročně o pět procent," uvedl ekonom Komerční banky David Kocourek. Hodnotě vývozu aut podle něj navíc pomáhá, že domácí automobilky vyrábí a vyváží více dražších modelů aut na úkor menších a levnějších.

V porovnání se stejným měsícem roku 2016 vzrostl vývoz o 10,2 procenta na 309,3 miliardy korun a dovoz o 11,9 procenta na 295 miliard korun. Hlavní ekonom investiční společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč to označil za pozitivní znamení. "Silný růst zahraničněobchodního obratu je v případě malé otevřené ekonomiky, jakou je Česká republika, signálem růstu celkové hospodářské aktivity."

Měsíční objem vývozu byl v květnu druhý nejvyšší v historii Česka, po březnu 2017. "Historicky druhý nejvyšší objem, opět po březnu 2017, však vykázal také dovoz, což svědčí zejména o silné domácí poptávce stimulované svižným růstem mezd," poznamenal hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Také podle Petra Dufka z ČSOB rychlejší růst dovozů souvisí se zrychlením domácí spotřebitelské, ale i investiční poptávky a v této fázi ekonomického cyklu se jedná o přirozený jev i vzhledem k dovozové náročnosti domácí produkce. "Z tohoto důvodu je proto vidět silný nárůst dovozu strojů a komodit pro další zpracování, například základních kovů," řekl Dufek.

Ekonomické indikátory, které v tomto a příštím týdnu mohou zahýbat kurzem koruny
  Odhad Skutečnost Předchozí údaje Datum zveřejnění
Index PMI * v bodech za červen 57,2 56,4 56,4 3. července
Státní rozpočet v mld. Kč za červen nebyl k dispozici 4,6 -18,7 3. července
Bilance zahraničního obchodu v mld. Kč za květen 15,2 14,3 10,6 4. července
Průmyslová výroba v % za květen ** 4,7   5,9 7. července
Stavební výroba v % za květen ** 2,7   4 7. července
Tržby v maloobchodu (bez aut) v % za květen ** 4,1   4,8 7. července
Inflace v % v meziročně červen 2,4   2,4 12. července
Inflace v % v meziměsíčně červen 0,1   0,2 12. července
Míra registrované nezaměstnanosti červen *** 4   4,1 12. července
 * Indikátor zdraví v průmyslu, údaj nad 50 signalizuje růst poptávky a výroby; ** V meziročním vyjádření; *** Údaje úřadů práce spadajících pod Ministerstvo práce a sociálních věcí