Přestože se žluté lány s řepkou nadále rozšiřují a plodina je druhou nejrozšířenější v Česku, letos se jí sklidí méně. Český statistický úřad zveřejnil první odhady sklizní. Podle šetření dosáhne očekávaná sklizeň řepky 1254 tisíc tun, což je o 7,7 procenta méně než loni. Farmáři budou mít o osm procent nižší výnos. "Mohou za to sucha a horší klimatické podmínky," vysvětluje ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf. 

Zájem o českou řepku je hlavně v Německu, kde jsou velké zpracovatelské kapacity. "Kdybychom vyrobili o sto tisíc tun více řepky jako loni, tak bychom ji tam bez problémů prodali, zemědělci by ji dobře zpeněžili," uvádí Volf, podle kterého má Evropa nedostatek řepky a musí ji dovážet. Hlavně z Austrálie nebo Ukrajiny. "Letos není dobrá úroda ani v Německu nebo Francii, ale pro nás to není nic tragického," dodává.

Řepka je po pšenici ozimé druhou nejrozšířenější plodinou, letos se pěstuje na 16 procentech osevní plochy. Meziročně se rozšířila o 0,3 procenta na 394 tisíc hektarů.

I podle Jiřího Hrbka, který zemědělské statistiky sestavuje, budou mít i přes mírný pokles výnosu farmáři úspěšný rok. Předpokládaná produkce řepky převyšuje desetiletý průměr o 4,5 procenta, ale v porovnání s pětiletým průměrem je odhad letošní sklizně o 6,5 procenta nižší.

Horší úroda nezvýší ceny potravin

Podle prvních odhadů ČSÚ budou mít letos menší úrodu i pěstitelé základních obilovin. V porovnání s předchozím rokem sklizeň meziročně klesne o 10,1 procenta na 6,945 milionu tun. Podle pekařů horší úroda neovlivní ceny potravin.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se