Zatímco celosvětově vzrostl loni trh v přímém obchodování, tedy při prodeji výrobků či služeb prostřednictvím osobního prodeje, o tři procenta, v Česku byl nárůst sedmiprocentní. Vyplývá to z čerstvě zveřejněných čísel Světové federace přímého prodeje.

To znamená, že za kosmetiku či třeba vitaminy od kamarádky, která zastupuje některou z velkých firem, jako je například Oriflame, čeští zákazníci utratí ročně 6,8 miliardy korun. Pro představu: znamená to, jako by si každá žena u nás, včetně čerstvě narozených miminek, při průměrné ceně 300 korun za krém loni koupila čtyři krabičky zkrášlovacích produktů.

Skutečná čísla však budou mnohem vyšší. Jak totiž upozorňuje Lenka Mrázová z české Asociace osobního prodeje, statistika vychází jen z čísel, která se shromažďují za členy asociace. Což je v Česku jen desítka firem a nepatří sem například světově významný Avon a další podobné firmy.

"Ani se nedá odhadnout, kolik peněz a kolik lidí se pohybuje v prostoru mimo asociace. Na to čísla neexistují,“ říká Lenka Mrázová. I na zlomku firem, které data poskytly, je znát, že jde o rostoucí byznys, který jen načas přibrzdila ekonomická krize před šesti lety.

Lidí, které živí domácí prodej tváří v tvář, jsou stovky tisíc

Z výsledků průzkumu Světové federace přímého prodeje dál plyne, že tržby členských společností přímého prodeje dosáhly v roce 2016 celosvětově výše 182,6 miliardy dolarů. Přímým prodejem se přitom zabývalo více než 107 milionů přímých prodejců. V Česku dosáhl obrat společností 6,8 miliardy korun a prodeji se u nás věnovalo více než 288 tisíc lidí.

Přestože v Česku osobní prodej roste, mezi hlavní trhy, kde se odehrává 80 procent celosvětového obratu těchto firem, patří Spojené státy, Čína a Jižní Korea. V Evropě činil obrat přímého prodeje 36,5 miliardy dolarů a mezi pětici největších trhů patří Německo, Francie, Anglie, Itálie a Polsko.

Kolik lidí a peněz se točí v přímém obchodování

Obrat (v miliardách korun)

Rok – Obrat

2012 – 5,9

2013 – 5,9

2014 – 6,4

2015 – 6,4

2016 – 6,8

 

Počet  – prodejců

Rok – Počet lidí

2012 – 255 000

2013 – 247 000

2014 – 276 000

2015 – 277 000

2016 – 288 000

 

Nárůst prodeje v roce 2016

Česko: 6,8 %

Svět celkem: 3,1 %

 

Co se u nás nejvíc prodává:

kosmetika (41 %)

spotřební zboží a výrobky pro domácnost (26 %)

doplňky stravy a wellness produkty (25 %)

 

Zdroj: WFDSA, Světová federace přímého prodeje  

Údaje se týkají jen firem sdružených v české Asociaci osobního prodeje.

 

Itálie drží ještě jeden primát, a to v počtu mužů, kteří se tomuto byznysu věnují. "Zatímco běžné statistiky říkají, že se přímému prodeji věnují především ženy, pro které jde o vítaný přivýdělek na mateřské dovolené, kdy navíc neztrácí sociální kontakty, tak mužů, kteří se obchodu věnují, je jen pět procent. A to ještě v oborech, které patří mezi technické – tedy třeba prodej vysavačů a dalších spotřebičů do domácnosti. I proto tady Italové výrazně převyšují statistiky co do počtu mužů prodejců,“ říká Lenka Mrázová. U nás má podle ní poměrně vysoké procento zastoupení mužů i celosvětový lídr osobního prodeje, firma Amway.

Co do tržeb vítězí Oriflame

Mezi nejprodávanější zboží u nás patří kosmetika, výrobky pro domácnost, jako jsou třeba úklidové prostředky, a pak doplňky stravy a pomocníci při hubnutí. Podle bývalého předsedy Asociace osobního prodeje Miroslava Kopřivy je tu tak další prostor pro firmy, které se zabývají prodejem kuchyňských spotřebičů a doplňků do domácnosti, oděvů či šperků.

Co do tržeb v Česku zřejmě vede firma Oriflame, která letos slaví padesáté výročí vzniku. Její obraty u nás překračují miliardu korun. Češi navíc, stejně jako lidé ve většině ostatních zemí dávají přednost intimnějšímu způsobu prodeje – na miniparty nebo jen tváří v tvář s kamarádkou –, než aby vyrazili na velkou prezentační show.

"Bylo znát, že filmové dokumenty o šmejdech se v číslech prodejů odrazily. Lidé byli opatrnější. Nicméně našimi členy jsou jen ty firmy, které se zavážou, že budou dodržovat přísný etický kodex, pořádají pro své lidi pravidelná školení a to, jak o ně pečují, a tím i o vztahy se zákazníky, se odráží na současných rostoucích prodejích,“ míní Lenka Mrázová. Členy české asociace jsou vedle Oriflamu a Amway i firmy jako Herbalife, Just či Mary Kay.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru