Mediální skupina Central European Media Enterprises (CME), která v Česku vlastní televizi Nova, prodává dvě své stanice na Balkáně – chorvatskou Nova TV a slovinskou POP TV. Obě televize má převzít slovinská skupina Slovenia Broadband za cenu ve výši 230 milionů eur (téměř šest miliard korun). Obchod by měl být po schválení regulátory dokončen koncem letošního roku. S informací přišel finanční web patria.cz.

CME oznámila, že výtěžek z prodeje použije na splátku svého dluhu ve výši 250,8 milionu dolarů (5,8 miliardy korun), jehož splatnost je v příštím roce.  Celkově nyní CME dluží přes jednu miliardu dolarů (23 miliard korun), z dluhu si tak prodejem dvojice stanic umázne skoro čtvrtinu.

"Jakmile bude (tato transakce) dokončena, uspíší výtěžek z prodeje podstatnou měrou naše plány na snížení dluhu," uvedl v prohlášení Michael Del Nin, jeden ze dvou generálních ředitelů CME.

Akcie CME obchodované na pražské burze reagovaly na zprávu pozitivně, když vyrostly o vysokých 5,94 procenta.

Podle analytika společnosti BH Securities Martina Vlčka je prodej dvojice stanic pro CME dobrou zprávou, která mediálnímu domu pomůže refinancovat jeho dluh a snížit si tak jeho úročení. "Část dluhu, který firma plánuje splatit, má vyšší úrokovou sazbu, takže průměrná sazba, za kterou bude mít firma v roce 2018 půjčeno, výrazně klesne o více než třetinu z vysokých 7,25 % na rozumnějších 4,5 %," uvádí analytik. Zároveň však dodává, že prodej dvojice televizí může také signalizovat, že mateřská firma celé skupiny, americký Time Warner, nemá v současnosti zájem do CME nalít více kapitálu.

Do skupiny CME spadají televizní stanice v Česku, na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku. Celkem CME ve střední a východní Evropě provozuje 36 stanic.

Podle posledních finančních výsledků CME za první čtvrtletí utržila 135 milionů dolarů (3,1 miliardy korun), což bylo ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 4,5 procenta více. Její provozní zisk OIBDA činil 22,1 milionu dolarů a meziročně vzrostl o 23 procent. Nejvíce CME utržila v Česku, rumunská pobočka byla ale v prvním kvartále roku ziskovější.