Aukce kmitočtů v pásmu 3,7 GHz pro mobilní sítě vynesla 1,015 miliardy korun, což je sedminásobek vyvolávací ceny. V měsíc trvající soutěži uspěli stávající mobilní operátoři O2 a Vodafone a další zájemci Nordic Telecom a PODA. T-Mobile kvůli vysoké ceně odstoupil. Vyplývá to z dnešních informací ČTÚ a T-Mobilu.

Největší příděl kmitočtů v nové datové síti získá mobilní operátor Nordic Telecom. ČTÚ rozděloval celkem pět balíčků kmitočtů - každý se vydražil za shodnou cenu 203 milionů korun. Nordic se přihlásil hned o dva příděly, takže za ně zaplatil přes 400 milionů. "Spolu s naším finančním partnerem J&T Private Equity Group nyní plánujeme výstavbu moderní sítě s cílem nabídnout kvalitní vysokorychlostní internetové připojení a další služby na území České republiky," řekl HN šéf Nordic Telecomu Dočkálek.

Nový lokální poskytovatel

Jeho firma v J&T, za níž stojí třeba miliardář Patrik Tkáč, získává silného finančního partnera. Nordic ale zatím nesdělil, jak výrazně mu svými penězi bude J&T vypomáhat. Už dříve ale zástupci společnosti HN řekli, že mají zájem vstoupit na trh lokálních poskytovatelů internetu.

Právě nově vydražená síť má být náhradou za wi-fi připojení, které se nejčastěji prosazuje ve venkovských oblastech. Kvůli svým technologickým vlastnostem se ovšem nehodí k šíření mobilního signálu. Proto se od dražby neočekává, že by změnila postavení na trhu mobilních operátorů, kde dlouhodobě vládne trojice T-Mobile, O2 a Vodafone.

Ta drží ceny mobilních služeb ve srovnání s jinými evropskými trhy vysoko a srazit by je mohl až vstup čtvrtého mobilního operátora do Česka. Takový krok by mohla přinést až další očekávaná dražba mobilních frekvencí, plánovaná na rok 2019. "Tato aukce nás zajímá. Obecně platí, že se chceme stát čtvrtým hráčem na trhu mobilních operátorů. Bude ale velmi záležet na tom, jak bude aukce roku 2019 konkrétně vypadat," říká mluvčí Nordicu Jan Potůček.

"Výsledek úspěšné aukce ukazuje, že se telekomunikační trh orientuje na poskytování datových služeb, které jsou páteří fungující digitální ekonomiky. Aukce je pro dva zájemce využitou vstupenkou do tohoto segmentu telekomunikačního trhu. Dlouhodobě říkáme, že větší konkurence v tomto sektoru je jedním z předpokladů pro zvyšování kvality poskytovaných služeb," uvedl předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

T-Mobile odstoupil

T-Mobile přestal podle svého sdělení dražit kmitočty kvůli nepřiměřeně vysoké ceně nabízeného spektra a podmínkám aukce, které by operátora donutily vybudovat síť FWA, kterou už nyní vlastní a provozuje na jiných kmitočtech. Podmínkou aukce pro dražitele je využití frekvenčního spektra pro vybudování sítě na technologii FWA a pokrytí ČR touto sítí v rozsahu 40 procent malých obcí do 5000 obyvatel, respektive 45 procent středně velkých obcí do 10 000 obyvatel. "T-Mobile však tuto technologii letos spustil na jiných frekvencích, investuje do jejího rozvoje a úspěšně ji nabízí svým zákazníkům jako službu Pevný internet vzduchem s rychlostí připojení až 100 Mb/s," uvedla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Vedle T-Mobilu frekvence nevydražila ještě firma Suntel Net.

Původně chtěl regulátor aukci vypsat loni v prvním pololetí. Proti původnímu záměru ČTÚ zvýšil souhrnnou cenu pěti bloků dohromady o 60 milionů korun.

Sítě 5G slibují přenosové rychlosti v řádu jednotek Gbit/s, což je výrazně více, než dokáže nyní využívané LTE. V současnosti ale ještě neexistuje mezinárodně přijatý standard pro jejich parametry a koncová zařízení. S jeho přijetím se počítá v roce 2018 nebo 2019. První komerční sítě operátoři oznámili na rok 2020.

Další velkou aukci ČTÚ chystá zřejmě na rok 2019 nebo 2020, kdy by mohl nabídnout frekvence z tzv. druhé digitální dividendy. Kmitočty z pásma 700 MHz uvolněné po přechodu televizního vysílání na standard DVB-T2 by si opět měli rozdělit mobilní operátoři.