Ukrajina by mohla v prosinci získat třetí část finanční pomoci Evropské unie ve výši 600 milionů eur (asi 15,7 miliardy korun), pokud do poloviny listopadu splní příslušné podmínky. Uvedl to ve čtvrtek místopředseda Evropské komise a komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis.

"Času není až tak mnoho. Je důležité vše dokončit do poloviny listopadu, kvůli interním procedurám v EU, abychom v prosinci vyplatili další část," řekl Dombrovskis ukrajinskému premiérovi Volodymyru Hrojsmanovi podle listu Ukrajinska pravda.

Podmínky, které si klade EU, se podle komisaře týkají hlavně boje s korupcí, programu energetických úspor, řešení problémů uprchlíků před konfliktem na východě země a konkrétních ekonomických otázek.

EK rozhodla o vyplacení druhé části makrofinanční pomoci Ukrajině ve výši 600 milionů eur v polovině března. Program, který skončí počátkem ledna příštího roku, má zemi ulehčit v její hospodářské situaci a podpořit reformy. Celková finanční pomoc Ukrajině tak od roku 2014 dosáhla 2,81 miliardy eur (asi 73 miliard korun).

Poskytnutí druhé tranše makrofinanční pomoci dlouhé měsíce zdržovala existence ukrajinského moratoria na export dřeva.