Americký IT gigant Google slaví malé vítězství. Pařížský správní soud ve středu rozhodl, že firma nemusí francouzským úřadům zpětně doplatit 1,1 miliardy eur (asi 28,7 miliardy korun) na daních. Soudní verdikt přichází jen 14 dní poté, co Evropská komise rozhodla, že Google za zneužití svého dominantního postavení na evropských trzích Evropské unii zaplatí rekordní pokutu ve výši 2,42 miliardy eur (téměř 63 miliard korun).

Podniku Sergeye Brina a Larryho Page navíc hrozí další obří sankce od unijních úřadů. Podle Bruselu prý zneužívá svého dominantního postavení na trhu mobilních telefonů, do nichž dodává nejrozšířenější operační systém na světě Android. Ušetřená miliarda eur ve Francii tak může americkému IT kolosu posloužit na uhrazení části pokut, které v Evropě možná ještě dostane.

Google u nás trvale nesídlil, uznal francouzský soud

Nynější soudní kauza ve Francii souvisí s běžnou praxí, kterou globální technologické společnosti, jako Google, Apple či Facebook v Evropě provádějí, aby se vyhnuly placení vysokých firemních daní v některých evropských státech. Google byl ve Francii obviněn z toho, že mezi lety 2005 a 2010 své tamní tržby v zemi nedanil a posílal je do své centrály v Irsku, kde se platí podstatně nižší firemní daně než ve Francii. Francouzská policie loni v květnu proto provedla razii v pařížských kancelářích Googlu, aby takové podezření prokázala.

"Irskou společnost Google Ireland Limited nelze ve Francii zdanit za období let 2005 až 2010," uvedl ovšem ve svém nynějším verdiktu pařížský správní soud. Podle něj se nepodařilo prokázat, že byla firma v daných letech v zemi trvale přítomna, což je jednou z podmínek pro její zdanění. Samotný Google argumentoval právě tím, že ve Francii sice má kanceláře, všechny smlouvy ale podepisuje ve své irské centrále. Ta navíc vybírá všechny poplatky od inzerentů vyhledávače a francouzské filiálce musí za marketingové či inženýrské služby platit.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se