V době kdy Praha zažívá rekordní poptávku po bytech a ceny nemovitostí jdou prudce nahoru, v Londýně zájem o nemovitosti klesá. Nejvíce se to projevuje v centrální části metropole u nejdražších nemovitosti. Právě jejich majitelé musí jít s cenami stále častěji dolů. "Tato situace je způsobena několika faktory. Mezi ně patří nejisté politická situace, vysoké zdanění nemovitostí a také devalvace libry vyvolaná Brexitem," vysvětluje šéfka realitně poradenské společnosti Knight Frank Zdenka Klapalová.
V nejdražších částech Londýna letos podle listu Financial Times prodávající více nemovitostí stahují z nabídky, než kolik jich jim daří prodávat. Taková situace nenastala posledních sedm let. Ceny za metr čtvereční v širším centru podle Financial Times se od svého vrcholu v roce 2014 propadly o 4 procenta, cena nemovitostí v nejdražších lokalitách klesla dokonce o 11 procent.
Protahuje se také doba, za jak dlouho se nemovitosti podaří prodat. V širším centru Londýna aktuálně zabere prodej více než pět měsíců, konkrétně 164 dní. Majitelé nemovitostí, kteří se rozhodnout svou nabídku stáhnout, se podle průzkumu společnosti LonRes vzdávají v průměru po 161 dnech. Výše uvedená čísla se přitom netýkají výhradně jen nejexkluzivnějších částí Londýna, jako jsou Kensington a Chelsea, ale také dalších kvalitně situovaných oblastí od Canary Wharf na východě až po Richmond na západě a Hampstead v severním Londýně.
Podle indexu Halifax průměrné ceny všech nemovitostí ve Velké Británii od začátku roku stagnují, v červnu se v meziročním srovnání propadly o jedno procento. Podle společnosti Royal Institution of Chartered Suveyor trh s bydlením v Londýně oslabuje především kvůli zesílení zmíněné politické nejistoty. Situace na nemovitostním trhu se začala zhoršovat poté, co si Britové odhlasovali v referendu Brexit. Takový vývoj se dal podle analytiků očekávat. Před hlasováním si dokonce tamní ministerstvo financí nechalo zpracovat analýzu, jež předpověděla, že ceny nemovitostí se v případě rozhodnutí vystoupit z EU propadnou.
Propad prodejů nemovitostí v centrální části Londýna je v souvislosti s Brexitem způsoben především úbytkem zahraničních kupců. Ti podle britských realitních makléřů hráli v exkluzivních lokalitách zásadní roli. Nyní vyčkávají, jak se bude situace v Londýně dál vyvíjet. "Vlivem devalvace libry však poklesá také domácí poptávka po nemovitostech," dodává Klapalová. Svou roli podle ní hraje také vysoká daň z nabytí nemovitostí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist