V době kdy Praha zažívá rekordní poptávku po bytech a ceny nemovitostí jdou prudce nahoru, v Londýně zájem o nemovitosti klesá. Nejvíce se to projevuje v centrální části metropole u nejdražších nemovitosti. Právě jejich majitelé musí jít s cenami stále častěji dolů. "Tato situace je způsobena několika faktory. Mezi ně patří nejisté politická situace, vysoké zdanění nemovitostí a také devalvace libry vyvolaná Brexitem," vysvětluje šéfka realitně poradenské společnosti Knight Frank Zdenka Klapalová. 

V nejdražších částech Londýna letos podle listu Financial Times prodávající více nemovitostí stahují z nabídky, než kolik jich jim daří prodávat. Taková situace nenastala posledních sedm let. Ceny za metr čtvereční v širším centru podle Financial Times se od svého vrcholu v roce 2014 propadly o 4 procenta, cena nemovitostí v nejdražších lokalitách klesla dokonce o 11 procent.

Protahuje se také doba, za jak dlouho se nemovitosti podaří prodat. V širším centru Londýna aktuálně zabere prodej více než pět měsíců, konkrétně 164 dní. Majitelé nemovitostí, kteří se rozhodnout svou nabídku stáhnout, se podle průzkumu společnosti LonRes vzdávají v průměru po 161 dnech. Výše uvedená čísla se přitom netýkají výhradně jen nejexkluzivnějších částí Londýna, jako jsou Kensington a Chelsea, ale také dalších kvalitně situovaných oblastí od Canary Wharf na východě až po Richmond na západě a Hampstead v severním Londýně.

Podle indexu Halifax průměrné ceny všech nemovitostí ve Velké Británii od začátku roku stagnují, v červnu se v meziročním srovnání propadly o jedno procento. Podle společnosti Royal Institution of Chartered Suveyor trh s bydlením v Londýně oslabuje především kvůli zesílení zmíněné politické nejistoty. Situace na nemovitostním trhu se začala zhoršovat poté, co si Britové odhlasovali v referendu Brexit. Takový vývoj se dal podle analytiků očekávat. Před hlasováním si dokonce tamní ministerstvo financí nechalo zpracovat analýzu, jež předpověděla, že ceny nemovitostí se v případě rozhodnutí vystoupit z EU propadnou.

Propad prodejů nemovitostí v centrální části Londýna je v souvislosti s Brexitem způsoben především úbytkem zahraničních kupců. Ti podle britských realitních makléřů hráli v exkluzivních lokalitách zásadní roli. Nyní vyčkávají, jak se bude situace v Londýně dál vyvíjet. "Vlivem devalvace libry však poklesá také domácí poptávka po nemovitostech," dodává Klapalová. Svou roli podle ní hraje také vysoká daň z nabytí nemovitostí.