Inženýři by mohli v Nevadě již brzy uskutečnit rozhodující test futuristické technologie vysokorychlostní přepravy osob prosazované podnikatelem Elonem Muskem a nazývané Hyperloop. Musk tuto technologii, která má přepravovat cestující a náklad v kapslích podtlakovými trubkovými tunely, označuje za revoluci v dopravě. Marcy Simonsová, mluvčí společnosti Hyperloop One, která tento systém dopravy vyvíjí, uvedla, že společnost je připravena v příštích několika týdnech poslat do zkušebního provozu v testovacím zařízení v Nevadě kapsli o délce 8,5 metru.

Firma ve středu zveřejnila výsledky testu v nevadské poušti z 12. května, při kterém testovací "sáňky" na kolečkách poprvé projely nad kolejemi za použití elektromagnetického pohonu a magnetické levitace ve vakuové trubce. Celý test trval 5,3 sekundy a sáňkám se podařilo dosáhnout rychlosti 113 kilometrů za hodinu, uvedla Simonsová. V nadcházející fázi testování s kapslí si Hyperloop klade za cíl dosáhnout rychlosti přes 400 kilometrů za hodinu.

Zastánci projektu předvídají, že kapsle dosáhne rychlosti až 1200 kilometrů v hodině. Skeptici však tvrdí, že nápad narazí na řadu problémů, od získání stavebního povolení po možnosti zatáčení kapsle při vysoké rychlosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist