Pokud Senát ve středu neschválí novelu zákona o radiokomunikacích, může to znamenat konec televizního vysílání pro miliony Čechů, kteří přijímají signál pomocí antény, varují České radiokomunikace. Senátoři se chystají přijít s pozměňovacími návrhy. Pokud by prošly, zákon by se vrátil zpět do sněmovny a ta by o něm rozhodovala jen několik dní před volbami. Celý proces by se tím zdržel. Česko přitom musí současný "starý" digitální signál začít vypínat od roku 2020, aby nerušil vysílání v sousedních zemích. Kvůli pozměňovacím návrhům se rozhořel spor mezi zástupci provozovatelů televizního vysílání.

druhá digitalizace televize
  • Novela souvisí s druhou digitalizací televize (tzv. DVB-T2).
  • Část dosavadního televizního signálu se vydělí pro mobilní operátory, kteří jej využijí na rychlejší mobilní internet.
  • "Starý" signál se začne vypínat v pohraničí v roce 2020, zcela má být vypnut v roce 2021.
  • Signál se bude měnit v celé Evropě, proto Česko musí začít v roce 2020, aby se nerušil signál se sousedními státy.
  • Změna bude pro 2,5 milionu českých domácností znamenat nutnost koupě nové televize či tzv. set-top-boxu pro převod signálu.
  • Odhaduje se, že Češi za nová zařízení utratí celkem 5 miliard korun, v současnosti stojí nejlevnější televizory schopné přijímat "nový" signál tři tisíce, set-top-boxy 800 korun.
  • V současnosti je novým signálem pokryto již 70 procent Česka, v prvním čtvrtletí příštího roku bude pokrytá celá země.
  • Senátoři zvažují, že by novelu poslali s úpravami zpět sněmovně. Navrhují například příspěvky pro lidi, aby je změna tolik nestála. Hrozí ale, že se pak novela nestihne před volbami přijmout, a lidé by mohli v krajním případě přijít o televizní signál.
  • Změna se týká jen těch, kteří přijímají pozemní signál, nevztahuje se tedy na diváky, kteří sledují televizi např. přes satelit.

Změna souvisí s probíhající druhou digitalizací televize (takzvaným DVB-T2). Nejpozději v roce 2021 by měl být vypnut současný televizní signál přijímaný přes antény. Pro přijetí toho nového budou muset diváci nakoupit nové televizory, které standard DVB-T2 zvládnou, nebo si k dosavadním přijímačům nakoupit set-top-boxy. Týkat se to bude zhruba 2,5 milionu českých domácností.

Změna přinese rychlý internet, ale i nutnost nákupu nové televize či set-top-boxu, senátoři navrhují kompenzaci

Vynucená technologická změna souvisí s celoevropskou dohodou o předání současných televizních frekvencí mobilním operátorům, kteří na nich vybudují superrychlé mobilní sítě páté generace. Současné televizory vysílání na nových televizních frekvencích nezvládnou, proto musí dojít k jejich výměně. Vláda odhaduje, že Češi za nákup nových televizorů a set-top-boxů vydají asi pět miliard korun z vlastní kapsy.

Senátor Zdeněk Nytra (nezařazený) proto navrhl, aby stát lidem na nákup nových přijímačů přispěl. "Můžeme to nazývat i šrotovné, bylo by to třeba ve formě poukázky," řekl HN Nytra. Kromě toho ještě senátor navrhuje vypnutí starého vysílání o rok později, do konce května 2022, aby měli Češi na nákup set-top-boxů či televizorů více času.

Nytrovy návrhy pozitivně hodnotí Česká asociace satelitních operátorů (ČASO), která sdružuje firmy nabízející placenou satelitní televizi. "Senátoři jednají správně. Evropský předpis říká, že se mají náklady kompenzovat přímo lidem," uvádí sekretář ČASO Patrik Brom.

Konkurenční České Radiokomunikace (CRa) ale návrhy kritizují. "Pokud by se novelu zákona nepodařilo schválit v současném znění, až 60 procent českých domácností by přišlo o bezplatný příjem televize, za kterou by museli začít platit," říká Marcel Procházka, ředitel regulace v CRa, které v tuzemsku provozují pozemní vysílání televize. Podle Procházky pozdržení digitalizace prospěje pouze provozovatelům placené satelitní a internetové televize, kterou v tuzemsku poskytují mobilní operátoři O2 a T-Mobile. Česko se navíc musí do DVB-T2 pustit co nejdříve, aby nerušilo vysílání v sousedních státech. "Německo už původní televizní frekvence prodalo mobilním operátorům, kteří je budou moci využívat od června roku 2020. Od tohoto data proto budeme muset vypnout současný televizní signál v českých příhraničních oblastech, abychom jejich frekvence nerušili. K Německu navíc brzy přibude i Rakousko," vysvětluje Procházka.

Tomu se nelíbí ani návrh šrotovného na televize, tedy státního příspěvku na pořízení nových TV přijímačů. "Není zcela jasné, jak by stát určil, komu by měl podobný příspěvek vyplatit. V zemi by se to týkalo asi 60 procent domácností, řada lidí ale vedle pozemní TV vlastní také satelit, takže by podpora směřovala i tam, kde není potřeba," míní manažer Radiokomunikací. "Stát se přitom už dříve zavázal, že na nové přijímače přispěje sociálním ústavům nebo domovům důchodců," dodává Procházka.

Nové vysílání už je dostupné na dvou třetinách území

České Radiokomunikace postupně rozšiřují pokrytí území novým signálem digitální televize. V současnosti DVB-T2 síť pokrývá skoro 70 procent Česka a diváci si na ní mohou naladit 14 televizních programů. V prvním čtvrtletí příštího roku by měla být novým digitálním signálem pokryta celá země. Pak by mělo běžet dvouleté přechodné období, kdy bude možné televizi sledovat v novém i původním televizním standardu, který by měl být po únoru 2021 zcela vypnut. 

Ke sledování televize ve formátu DVB-T2 je nutné pořídit si přijímač, který tuto technologii podporuje. Ceny nejlevnějších televizorů tohoto typu na českém trhu začínají asi na třech tisících korunách. Nejlevnější set-top-boxy s DVB-T2 pak stojí kolem 800 korun. Podle odborníků není nutná koupě nových televizních antén. Činžovní domy se ale nejspíš nevyhnou úpravě nastavení společných antén televizními techniky. 

Chystané změny se nedotknou diváků, kteří televizi sledují výhradně za pomoci satelitu, internetu či kabelu. Očekává se naopak, že řada Čechů dosavadní pozemní vysílání televize nahradí některou z těchto technologií, stejně jako v průběhu první digitalizace. Ta byla dokončena před deseti lety a podíl diváků používajících pozemní vysílání klesl z 80 na dnešních asi 60 procent populace.