Římskokatolická církev prodává rozsáhlé pozemky, které jsou součástí průmyslové zóny v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku. Za téměř 180 tisíc metrů čtverečních požaduje 145 milionů korun. Tolik alespoň činí doporučená cena pro zájemce, kteří se přihlásí do výběrového řízení. O podobné pozemky v blízkosti dálnice, na kterých je možné takřka okamžitě stavět, je v současné době velký zájem.
Průmyslová výstavba v Česku zažívá v posledních dvou letech boom. To je dáno zájmem logistických společností o nové areály, ale také e-shopů, které si budují sklady pro své zboží. Podle Martina Stibora z realitní společnosti Naxos, která má prodej na starosti, se navíc církevní pozemky nacházejí jen 17 kilometrů od Mladé Boleslavi.
"To může být atraktivní zvláště pro dodavatele tamní automobilky, logistické společnosti, ale i další potenciální investory, kteří hledají výbornou dopravní obslužnost," říká Stibor.
Podle územního plánu je na místě možné vybudovat sklady či stavby určené pro lehký průmysl. Pozemky se nacházejí v komerční zóně města. V těsném sousedství se nalézá bývalý výrobní závod společnosti Stavmek, která na místě donedávna vyráběla stavební stoje. V roce 2013 však oznámila, že závod zavírá. V industriální zóně má areál také skupina Mahle Group, která působí v automobilovém průmyslu. Na místě se mimo jiné nachází také obchody Lidl a Penny Market.
Zájem investorů o průmyslové nemovitosti v Česku roste. Jen za loňský rok si firmy pronajaly rekordních 1,2 milionu metrů čtverečních ploch v industriálních areálech. Letos se očekává další nárůst. Právě to může hrát církvi při prodeji pozemků v Mnichově Hradišti do karet a může to vytáhnout cenu pozemků nad doporučených 145 milionů korun.
O pozemky navíc nemusí mít zájem pouze firmy, které samy hledají místo pro své haly či průmyslové areály. Stále více firem dnes své výrobní či skladovací haly nechce vůbec vlastnit. Toho využívají investoři, kteří chtějí na průmyslových areálech vydělávat. Jejich byznys dnes funguje často tak, že pro firmu nechají na míru postavit průmyslový park.
Společnost se následně do prostor nastěhuje a platí investorovi nájem, který mu přináší pravidelný výnos. Ten je v těchto případech přitom zpravidla vyšší než u administrativních či obchodních budov. Díky tomu, že se industriální haly staví častěji na míru, nájemce zpravidla obsadí všechny objekty, a vlastník tak má zaručenou stoprocentní obsazenost. Tento způsob dnes aplikuje například fond Accolade, který se specializuje na investice do průmyslových nemovitostí. Dohodne se s firmou na konkrétní podobě všech nemovitostí a stavbu zafinancuje, následně už jen vybírá nájem.
Odborníci navíc očekávají, že do průmyslových areálů poteče stále více peněz z Asie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist