Ceny průmyslových výrobků v červnu zpomalily meziroční růst na 1,3 procenta z květnových 2,3 procenta. Jde o nejpomalejší letošní tempo. Proti květnu průmyslové ceny klesly o 0,7 procenta, což byl největší meziměsíční pokles cen od letošního ledna. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad. Průmyslové ceny předznamenávají vývoj cen v obchodech. Prudký růst cen pokračoval v zemědělství.

Na meziročním růstu průmyslových cen se podepsalo zdražení kovů o 5,7 procenta a těžby o 4,1 procenta. Potravináři zdražili svoji produkci o čtyři procenta, u mléčných výrobků šlo o 13procentní růst. Klesly naopak ceny dopravních prostředků o 2,5 procenta, ale také elektřiny a plynu. Meziměsíčně klesly významně ceny koksu a ropy, zatímco rostly ceny potravin, zejména masa a mléka.

Za propadem průmyslových cen stál podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové vývoj na trhu s ropou. "Cena ropy se v červnu propadla na nejnižší hodnotu od listopadu loňského roku. V následujících měsících však ceny průmyslových výrobků začnou podle našeho očekávání opět růst. Měly by k tomu vést vyšší ceny ropy," uvedla.

Proti loňskému červnu se zvýšily také ceny v zemědělství, stavebnictví a službách. V meziměsíčním srovnání klesly kromě průmyslu ještě ceny ve službách, naopak u zemědělských výrobků a stavebních prací stouply.

Nejvýraznější meziroční růst cen, a to o 12,5 procenta, zaznamenali v červnu zemědělci. Šlo o podobně prudké tempo růstu jako v květnu. Za růstem stojí zejména živočišná výroba, kde ceny stouply o 18,9 procenta. Podražilo především mléko, a to o třetinu. Rostlinné výrobky podražily o 7,5 procenta v důsledku růstu cen čerstvého ovoce a olejnin.

Podle Steckerové budou ceny zemědělských výrobků pravděpodobně růst i nadále. Napovídají tomu odhady letošní sklizně, která bude proti loňsku horší. Růst výrobních cen v zemědělství se dříve nebo později promítne i do cen potravin pro konečné spotřebitele. "Podle šetření ČSÚ se v červenci cena másla za jeden kilogram přehoupla již přes 200 korun," podotkla.

Stavební práce podražily v červnu meziměsíčně o 0,2 procenta a meziročně o 1,5 procenta. Poskytovatelé služeb zvedli ceny proti loňskému červnu o 1,1 procenta, vzrostly zejména ceny za pojištění, zajištění a penzijní financování. V porovnání s letošním květnem ale ceny služeb klesly o desetinu procenta.

Statistici také oznámili, jak se v květnu vyvíjely ceny v zahraničním obchodu. Vývozní ceny proti loňskému květnu stouply o procento, meziměsíčně o 1,1 procenta klesly. Dovozní ceny vykázaly meziroční růst o 3,2 procenta, proti dubnu ceny klesly o 1,4 procenta.