Tři a půl měsíce stačilo české měně po ukončení intervencí na to, aby vůči euru posílila o jednu korunu. Ve čtvrtek po jedenácté hodině dopolední dosáhl kurz na okamžik úrovně 25,989 koruny za euro, než se koruna opět vrátila těsně nad 26. Důvodem posilování české měny je podle analytiků sílící pravděpodobnost, že Česká národní banka zvýší poprvé po téměř deseti letech klíčové úrokové sazby už na svém zasedání 3. srpna.

Češi na rozdíl od Švýcarů zvládli intervence na jedničku, říká šéf Saxo Bank, která bude z Prahy řídit byznys ve 28 zemích

"České ekonomice se hodně daří. Je to vidět především na trhu práce, kde vzrůstá tlak na zvyšování mezd. To by se mělo projevit na vyšší možnosti spotřebitelů utrácet a tím pádem i na rostoucí inflaci. ČNB na to bude muset reagovat zvýšením sazeb," uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy přispěla ke čtvrtečnímu prolomení hranice 26 korun za euro také středeční zpráva Bank of America, která upozornila na to, že trh možnost srpnového zvýšení sazeb v Česku podceňuje. "Na trhy ale působí – a zájem o korunu zvyšuje – také střednědobá prognóza Bank of America, podle níž ČNB bude po srpnovém zvýšení sazeb přistupovat ke zpřísňování své měnové politiky pravidelně každé čtvrtletí, dokud dvoutýdenní repo sazba nedosáhne úrovně jednoho procenta. Trh přitom většinově předpokládá, že do konce června 2018 sazba vystoupá pouze k úrovni 0,5 procenta," uvedl Kovanda.

Stávající prognóza ČNB počítá s prvním zvýšením sazeb v letošním třetím čtvrtletí. Podle ekonomů by měly sazby vzrůst o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Tím by se prohloubil rozdíl mezi úročením v Česku a v zahraničí. Například ECB má nyní depozitní sazbu, za kterou si u ní nyní banky ukládají peníze, stanovenou na -0,4 procenta.

Rozevírání nůžek mezi sazbami v Česku a v zahraničí pak do země přiláká zahraniční investory, kteří posílí poptávku po koruně. Měna by pak měla posílit. 

Základní sazba ČNB, od níž se odvíjí úroky úvěrů v komerčních bankách, je od listopadu 2012 na historickém minimu 0,05 procenta. Centrální banka, která potřebovala kvůli hrozícímu propadu cenové hladiny dále uvolnit měnovou politiku, dala v listopadu 2013 před dalším snižováním sazeb přednost umělému oslabování koruny. Českou měnu držela pomocí nákupů eur na devizovém trhu nad 27 korunami za euro až do letošního 6. dubna. Celkem v rámci intervencí nakoupila eura za více než dva biliony korun.

Analytici oslovení na začátku července v průzkumu Reuters předpokládají, že se koruna bude do konce září obchodovat v pásmu 26,45 až 25,85 za euro. V následujících dvanácti měsících by pak měla zpevnit na 25,75 za euro, tedy zhruba na úroveň běžnou před zavedením devizových intervencí ČNB v listopadu 2013.

 

Kurz koruny k euru
Koruna pod 26
Zdroj: Thomson Reuters