V prvních třech měsících roku se české ekonomice dařilo nad očekávání dobře a řada dostupných ukazatelů naznačuje, že ani ve druhém čtvrtletí tomu nebylo jinak. Výhled do budoucna je rovněž optimistický, a ekonomové proto v těchto dnech zvyšují svoje odhady růstu HDP pro celý rok 2017. Například Česká bankovní asociace, která dosud počítala s meziročním růstem o 2,6 procenta, nově očekává, že hospodářský růst letos dosáhne 3,2 procenta. Pro příští rok naopak asociace ponechala v platnosti dosavadní odhad. HDP by měl vzrůst o 2,7 procenta.

"Hlavním tahounem ekonomiky bude dál spotřeba domácností. Nezaměstnanost atakuje historická minima, zrychluje se růst mezd a kromě toho se zvyšuje také zadlužování domácností," řekl hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. K rychlejšímu růstu ekonomiky přispěje podle Sklenáře také sílící poptávka ze zahraničí, která podpoří tuzemský export, a také pozvolné obnovování investiční aktivity. 

Evropská ekonomika potáhne český export. Kvůli nedostatku lidí nestíháme plnit požadavky ze zahraničí, stěžují si vývozci

Navyšování očekávání ohledně letošního růstu ekonomiky je důležitým signálem také proto, že statistici na konci června zpřesnili svoje původní data o zvyšování HDP v letech 2015 a 2016. Zatímco původně uváděli, že v roce 2015 ekonomika přidala 4,6 procenta, skutečný růst byl 5,4 procenta. O rok později ekonomika rostla o 2,5 procenta, přičemž původně se uváděl údaj o desetinu procentního bodu nižší. Srovnávací základna pro rok 2016 i pro rok 2017 je tím pádem nyní ještě vyšší než původně.

Česká bankovní asociace dále ve své prognóze upozornila, že jedním z hlavních faktorů působících letos i příští rok na ekonomiku bude tlak na růst mezd. Ty budou zřejmě v tomto i příštím roce nominálně růst zhruba o 5,5 procenta. Inflace letos v průměru dosáhne 2,2 procenta a příští rok 2,1 procenta.

Inflace tak letos v kombinaci s extrémně napjatým trhem práce, ovlivněným nízkou nezaměstnaností, povede podle asociace téměř s jistotou k minimálně jednomu zvýšení úrokových sazeb. "První zvýšení sazeb bude testem pro korunu, na jejímž dalším vývoji bude záviset časování a intenzita dalšího zvyšování sazeb," uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Výrazně vyšší výkon ekonomiky než dosud očekává také Komerční banka. Původně odhadovala přírůstek HDP 2,7 procenta, nyní počítá s růstem o jeden procentní bod vyšším. Také podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala bude letos hlavním tahounem růstu spotřeba domácností a export. V roce 2018 se přidají i investice díky nutnosti vyčerpat část alokace evropských fondů.

"Česká národní banka by měla na rychlý růst ekonomiky a očekávané setrvání inflace nad dvouprocentním cílem i v roce 2018 zareagovat zvyšováním sazeb. K prvnímu zvýšení by mělo dojít na zasedání 3. srpna, další předpokládáme ve čtvrtém čtvrtletí," uvedl Dřímal.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera by do konce roku 2018 mohla ČNB zvýšit úrokové sazby celkem čtyřikrát. Dvoutýdenní reposazba od které se odvíjí úrok, za který si komerční banky ukládají u ČNB přebytečné peníze, by tak mohla vystoupat na jedno procento.

V dalších dnech přijdou se svými odhady ohledně dalšího vývoje ekonomiky také ministerstvo financí a Česká národní banka. Resort financí zveřejní svoji novou prognózu makroekonomického vývoje v pondělí, ČNB přijde se svými čerstvými odhady 3. srpna. Ve stejný den by bankovní rada mohla poprvé po téměř deseti letech zvýšit úrokové sazby.