Letošní titul Vinař roku České republiky získalo vinařství Spielberg. Stříbrnou příčku obsadilo Nové vinařství z Drnholce a na třetím místě skončil Milan Sůkal z Nového Poddvorova. Vítěze vybrala po zhodnocení 538 vzorků přihlášených do soutěže odborná porota složená ze světových degustátorů.

Ve finálovém kole soutěže se o titul ucházelo celkem osm vinařství z Moravy. Zemědělské družstvo Němčičky si i letos odneslo cenu veřejnosti a titul Deník Můj vinař roku 2017. Nově se letos udělovalo ocenění společnosti Makro pro nejlepší rodinné vinařství s produkcí do 200 tisíc litrů vína ročně. To získalo vinařství Milana Sůkala.

Šampionem bílých vín se stal Muškát žlutý výběr z cibéb 2015 z Vinných sklepů Valtice. Cenu Šampiona červených vín si odnesl opět Milan Sůkal za Pinot Noir 2015 Výběr z hroznů.

Cenu Vinařské asociace ČR za celoživotní přínos českému a moravskému vinařství dostal Luboš Bárta. Jiří Šebela převzal ocenění Aquatestu za tradiční a ekologické postupy ve vinařství.

Vinaři přihlašovali minimálně pět různých vín a každá kolekce musela obsahovat vína nejméně tří soutěžních kategorií. Finálové rozhodování bylo v rukou devíti porotců, z nichž šest patří k mezinárodní degustátorské špičce a může se pochlubit titulem Master of Wine.

Vinař roku je nezávislá soutěž, jejímž cílem je hodnotit kvalitu vín produkovaných vinaři a vinařstvími z České republiky. Čtrnáctý ročník pořádal Český archiv vín ve spolupráci s Vinařskou asociací ČR a Asociací sommeliérů ČR.