Firma R2G Rohan Czech, vlastněná skupinou českých podnikatelů, je o krok blíže převzetí největšího středoevropského výrobce průmyslových textilií Pegas Nonwovens.

V oficiálním nabídkovém inzerátu, zveřejněném v pátek v HN, uvedlo představenstvo textilní firmy, že 1010 korun za akcie Pegasu, které R2G nabízí, je cena "přiměřená". Vedení k tomuto závěru dospělo jednomyslně, na základě posudků od poradců EY a České spořitelny.

"Nabídka převzetí je v souladu se zájmy společnosti, jejích akcionářů, zaměstnanců a věřitelů," napsal předseda představenstva Pegasu Marek Modecki v inzerátu. Plány R2G jsou podle vyjádření v souladu se strategií textilky. Potenciální nový vlastník neplánuje propouštění, ale zvažuje pozastavení vyplácení dividend, což neodpovídá dividendové politice textilky.

R2G je spoluvlastněná rodinnou nadací někdejšího podnikatele v gumárenství Oldřicha Šlemra a zakladateli antivirové firmy Avast Eduardem Kučerou a Pavlem Baudišem. Když R2G Pegas ovládne, chce získat všechny akcie a ukončit jejich obchodování na pražské burze.

Boj o ovládnutí Pegasu bude teď částečně záviset na postoji největší akcionářská skupiny, Wood Textiles Holding Limited, která sdružuje investory pod vedením pražské brokerské společnosti Wood & Company. Spolumajitel Wood & Company Jan Sýkora minulý měsíc HN řekl, že o případném prodeji skupina zatím neuvažuje. Wood Textiles Holding podle červnových údajů vlastní podíl asi 27,8 procenta.

Pegas Nonwovens vyrábí netkané textilie z plastů, které se používají například v dětských plenách, ve zdravotnictví, stavebnictví a zemědělství. Firma zaměstnává téměř 600 lidí a má hlavní výrobní závod na předměstí Znojma. V současné době provozuje osm výrobních linek v Česku a jednu v Egyptě. Příští rok také plánuje spustit výrobu v Jihoafrické republice.

Textilka obdržela nabídku investiční skupiny R2G na odkup akcií v polovině srpna, ale plány na odkup za cenu 1010 korun zveřejnily HN už 18. července. Ještě 17. července se akcie Pegasu prodávaly na pražské burze za 943 korun, následující den vystoupaly na historicky nejvyšší cenu – 1020 korun. Od té doby neklesly pod 1010 korun. R2G již nyní vlastní 10,83 procenta akcií Pegas Nonwovens.

Představenstvo uvedlo, že je R2G připravena snížit nebo i zastavit vyplácení dividend akcionářům Pegasu. To by sice podle vedení textilky mohli uvítat věřitelé a finanční partneři textilky díky zvýšení zůstatku hotovosti a snížení zadluženosti, není to však v souladu s dosavadní politikou firmy. Představenstvo prohlásilo, že dosud Pegas dokázal vyplácet dividendy a zároveň dosahovat růstu. R2G na svém webu sdělila, že je v dlouhodobém zájmu Pegasu hromadit hotovost, aby měla textilka peníze na budoucí akvizice.

Textilka ve svém stanovisku upozornila rovněž na to, že některé obchodní smlouvy by mohly být vypovězeny, pokud by R2G získala kontrolní podíl akcií. Ustanovení dávající možnost vypovědět smlouvu v případě změny v ovládání společnosti je také součástí podmínek dluhopisů vydaných Pegasem. Textilka ale zatím nezjišťovala, zda by smluvní partneři a vlastníci dluhopisů chtěli smlouvy v případě převzetí firmou R2G vypovědět.

Čistý zisk Pegasu se ve druhém čtvrtletí snížil na 800 tisíc eur (21 milionů korun), tedy téměř na desetinu toho, kolik firma vydělala ve stejném období loni. Tržby firmy vzrostly o 8,5 procenta na 56 milionů eur. Firma také zaznamenala dosud nejvyšší výrobu. Pegas data o hospodaření zveřejnil ve čtvrtek.