Navzdory tomu, že ministerstvo dopravy seznam firem, které se ucházejí o zakázku na provozování českého mýtného systému, nezveřejnilo, je čtveřice účastníků tendru už známá.
Prvním je konsorcium vedené firmou Kapsch, kde je i banka ČSOB a telekomunikační firma O2 Czech Republic.
Druhým zájemcem je nedávno založená firma CzechToll vlastněná skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Součástí tohoto sdružení je i společnost Sky Toll, provozovatel mýta na Slovensku, přičemž v roli subdodavatelů mají být podle zdrojů HN některé další firmy, které se podílely na budování slovenského mýtného systému. Hovoří se i o spoluúčasti jistého norského partnera.
Třetím účastníkem je provozovatel maďarského mýtného systému HU-GO, jde o maďarským státem ovládanou firmu National Toll Payment Services. Ta je ve sdružení s českou firmou Eltodo. HN to v pátek potvrdila generální ředitelka Eltoda Mona Sandescu.
"Náš maďarský partner má požadované reference z provozování mýtného systému, my zase můžeme dodat zkušenosti a odbornosti z českého trhu. Eltodo se před lety totiž podílelo na výstavbě českého mýtného systému, když při výstavbě zajišťovalo veškerý inženýring," říká Sandescu. Toto konsorcium bude mít i několik subdodavatelů, mezi nimiž je i poradenská firma BDO.
Poslední je německá T-Systems International, která je součástí německé telekomunikační společnosti Deutsche Telekom. ČTK to řekla mluvčí českého T-Mobilu Martina Kemrová. Německá společnost se do tendru přihlásila samostatně bez spolupráce s českým teleoperátorem.
Ministerstvo dopravy seznam účastníků nezveřejnilo, jelikož mu to prý neumožňuje nové znění zákona o zadávání veřejných zakázek.
Ministerstvo soutěž na nového správce systému označuje za technologicky neutrální, požaduje ale, aby zvolená technologie byla kompatibilní se systémy užívanými v EU. V současnosti se v Česku využívá mikrovlnná technologie, využívající k zaznamenání průjezdů kamionů a autobusů mýtné brány. Tímto způsobem se mýtné v Česku vybírá od roku 2007. Za více než deset let se z mýtného získalo zhruba 83 miliard korun, loni to bylo 9,89 miliardy korun. Náklady na provoz činí zhruba 1,5 miliardy korun ročně.
Jednotný celostátní mikrovlnný systém podobně jako v Česku funguje v pásu zemí od Itálie přes Rakousko, Polsko a Bělorusko. Naopak satelitní systém využívají Německo, Slovensko, Maďarsko a částečně Belgie, která jej kombinuje s mikrovlnnou variantou.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist