Problémová britská společnost Provident Financial, která tento týden přišla téměř o 60 procent tržní hodnoty, v pátek oznámila výměnu na postu ředitele sekce drobných půjček. Akcie firmy na zprávu zareagovaly růstem zhruba o 20 procent, napsala agentura Reuters.

Společnost Provident Financial v úterý podruhé za poslední dva měsíce zhoršila výhled, zrušila výplatu dividend a její ředitel Peter Crook rezignoval. Akcie firmy v reakci odepsaly 75 procent hodnoty.

Provident Financial je v potížích

Firma se zaměřuje na poskytování půjček méně bonitním klientům, kteří nesplňují kritéria standardních bank. Podnik se snaží restrukturalizovat právě sekci drobných půjček, v níž si místo najatých agentů buduje vlastní personální základnu. Nedaří se jí to však tak rychle, jak by chtěla.

Nová ředitelka Manjit Wolstenholmeová se proto rozhodla nahradit ředitele sekce Andyho Parkinsona bývalým šéfem divize spotřebitelských úvěrů Chrisem Gillespiem, který z firmy odešel v roce 2013.

Jeho úkolem podle vyjádření podniku bude "znovu vybudovat vztahy se zákazníky, zvýšit výběr dlužných částek na standardní úroveň a celkově stabilizovat provoz". Zatímco loni se společnosti dařilo vymáhat 90 procent dluhů, nyní je to pouhých 57 procent. Z tohoto důvodu firma letos očekává ztrátu 80 milionů až 120 milionů liber (2,3 miliardy až 3,4 miliardy korun).

Navíc v úterý vyšlo najevo, že divizi Vanquis nyní kvůli jednomu z produktů vyšetřuje finanční úřad. Společnost Provident proto jeho prodej až do ukončení šetření pozastavila.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru