Při letošních žních zemědělci sklidili více než sedm milionů tun základních obilovin. Což je podle nich průměrná sklizeň. Velká sucha ale měla vliv na kvalitu obilí. Přestože pšenice se urodilo více než čtyři a půl milionu tun, na jižní Moravě nebude část sklizeného obilí použitelná ani na výkrm dobytka.

Agrární komora chce, aby jako kompenzace za letošní sucho vyplatil stát zemědělcům 3,5–4 miliardy korun. Škody, které jsou hlavně na Moravě, dosahují deseti až 12 miliard korun, řekl v pátek na tiskové konferenci při Zemi živitelce prezident komory Zdeněk Jandejsek.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) dříve hovořil o možném příspěvku v hodnotě 1,2 miliardy korun, stejně jako za předloňské sucho. Peníze by komora chtěla získat ze státních podniků Lesy ČR a Budějovický Budvar s tím, že by firmy neodvedly peníze do rozpočtu.

"Loni náhrady dostali plošně zemědělci, kteří pěstují krmné plodiny. Za letošní rok chceme pomoci zemědělcům, kteří pěstují obilí a přišli o více než třicet procent úrody," říká prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Zemědělcům by měly peníze pomoci, aby mohli pojistit úrodu na příští rok.

Zemědělci také sklidili přes dva miliony tun řepky, proti loňskému rekordnímu roku je to téměř o pětinu méně.

Prezident komory také navrhuje, aby zemědělci vytvořili fond na hrazení těžko pojistitelných škod. "Já si to představuji tak, že půlkou by přispěla Evropská unie, čtvrtinou stát a čtvrtinou zemědělské podniky a pojišťovny," říká Jandejsek.

Pěstitelům ovoce zase nejvíce uškodil jarní mráz. Podle ovocnářské unie přišli někteří zemědělci i o padesát procent úrody jablek. U náchylnějších odrůd třešní hovoří ovocnáři až o devadesátiprocentních ztrátách. "Na výši ztráty má vliv třeba i odrůda, kterou zemědělec pěstuje. Vysadit odolnější druh by ale nepomohlo. Na trh musíme dodávat zboží, po kterém je poptávka," vysvětluje tajemník Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Leber.

Kdyby úroda pomrzla jen v tuzemsku, ovocnáři by ceny zvedat nemohli. Úroda je ale špatná v celé Evropě, takže mírné zvýšení cen lze podle zemědělců očekávat.

"Dobře to ilustruje vyšší cena moštovacích jablek," říká Leber. Zákazník v supermarketu ale podle tajemníka svazu ovocnářů rozdíl nepozná. Rozdíl v ceně prý vyrovnají marže, které si stanovují obchodníci. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist