Provozovatel alternativní taxislužby Uber si v neděli večer vybral svého nového šéfa. Stane se jím Dara Khosrowshahi, dosavadní šéf největší on-line cestovní kanceláře na světě Expedia. Přestože samotný Khosrowshahi nástup do firmy zatím nechtěl komentovat, agentuře Reuters to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. Hlavním úkolem nového ředitele bude vytáhnout firmu po sedmi letech ze ztráty a zlepšit špatnou pověst firmy.
Výběr nového manažera je reakce předsednictva na dlouhodobou krizi ve firmě. Společnosti chybí finanční ředitel, provozní ředitel i generální rada. Samotní zaměstnanci podle agentury Reuters prohlašují, že odpracují polovinu toho, co za bývalého šéfa Travise Kalanicka, který přes svou prudkou povahu dokázal své lidi motivovat k výkonům.
Právě Kalanick ale firmu nakonec nejvíc poškodil, když se zamotal hned do několika skandálů. Největší se týkaly sexuálního obtěžování a údajné krádeže technologií pro autonomní vozy, kterou vyvinula společnost Waymo patřící pod Google. Data měl odcizit bývalý zaměstnanec Googlu Anthony Levandowski, který si krátce po svém odchodu založil vlastní start-up Otto. Ten poté koupil právě Uber. Vedení Uberu nakonec Levandowského na začátku června propustilo.
Kalanick, který v červnu musel rezignovat, je stále členem představenstva a vlastní 16 procent hlasovacích práv.
Do užšího výběru na pozici nového šéfa Uberu se kromě Khosrowshahiho dostala také Meg Whitmanová, výkonná ředitelka Hewlett Packard Enterprise, a Jeff Immelt, předseda představenstva General Electric.
Uber však nakonec podle všeho dal přednost osmačtyřicetiletému Američanovi s íránskými kořeny. Khosrowshahi vystudoval Brownovu univerzitu, jednu z nejstarších vysokých škol ve Spojených státech. Po studiích nastoupil k investičním bankéřům do Allen & Company, odkud přešel do internetové společnosti IAC.
Od roku 2005 je Khosrowshahi šéfem americké korporace Expedia, která provozuje cestovatelské weby, jako je Hotels.com nebo Hotwire. Pod jeho vedením firma více než zdvojnásobila své příjmy.
Khosrowshahi zároveň patří k největším kritikům současného amerického prezidenta Donalda Trumpa mezi zástupci technologického byznysu. Bývalý šéf Uberu Kalanick přitom na začátku letošního roku musel vysvětlovat, proč přijal pozici Trumpova byznysového poradce. Potom co zákazníci alternativní taxislužbě hrozili bojkotem, se tohoto postu vzdal. "Vstup do této skupiny nebyl myšlen jako vyjádření podpory prezidentovi či jeho politice. Bohužel byl ale přesně tímto způsobem dezinterpretován," uvedl v únoru Kalanick.
Technologická společnost Uber je i přes současné problémy považována za nejhodnotnější start-up světa. Její hodnota je odhadována téměř na 70 miliard dolarů. Uber, který funguje jako alternativa k běžným taxislužbám, nabízí svoje služby ve zhruba 600 městech po celém světě. V řadě z nich však čelí žalobám a protestům zejména ze strany taxikářů, kteří ho berou jako nekalou konkurenci. V některých městech byl Uber dokonce zakázán.
Předběžným opatřením zakázal Uber také Krajský soud v Brně. Vrchní soud v Olomouci nakonec toto předběžné opatření zrušil a zákaz bude muset brněnský soud projednat ještě jednou. V Česku Uber působí ještě v Praze, kde má okolo dvou tisíc řidičů.
Kalifornské firmě se daří postupně snižovat svou obří ztrátu. Ve druhém čtvrtletí letošního roku prodělal Uber 645 milionů dolarů, což je o 35 procent méně než před rokem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist