Českým firmám se v Thajsku otevírají nové obchodní příležitosti v souvislosti s tamní připravovanou strategií rozvoje země. Ve středu to řekl český velvyslanec v Thajsku Marek Libřický, podle něhož by Češi měli začít vnímat tuto asijskou zemi i jinak než jako turistickou destinaci. Podle něj obchod s Thajskem může být pro české firmy i odrazovým můstkem do dalších zemí v regionu jihovýchodní Asie.

"Chceme trochu změnit image na obou stranách. Česká republika je turistická destinace, Thajsko je turistická destinace. My se snažíme to teď trochu posunout, abychom dnes vnímali Thajsko byznysově," řekl Libřický. Připomněl, že Thajsko je pro Česko nejvýznamnějším obchodním partnerem ze zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Loni tam české firmy vyvezly zboží za 3,5 miliardy korun a dovezly zboží za 30 miliard korun.

Nyní se podle velvyslance otvírá českým společnostem příležitost export posílit. Thajsko totiž připravuje národní rozvojovou strategii na dalších 20 let, která by měla být závazná i pro všechny další vlády.

Jedním z perspektivních oborů pro investice v Thajsku je podle Libřického energetika. "Thajci potřebují změnit složení energetického mixu, hovoří o diverzifikaci. A v jejich případě to nejsou pouze obnovitelné zdroje, ale je to i uhlí," řekl. České firmy podle něj v tomto případě mohou nabídnout své zkušenosti nejen se stavbou uhelných elektráren, ale i s omezením ekologických dopadů jejich provozu. "Máme technologie, které pomůžou vyřešit obavy veřejnosti, které se objevily. Zastavila se tam třeba výstavba jedné uhelné elektrárny, protože lidé měli obavy ze znečištění ovzduší," řekl.

České firmy by se podle velvyslance mohly uplatnit i v investicích do thajské dopravní infrastruktury a do vozových parků. "Tři až čtyři thajská města uvažují o tom, že budou zavádět tramvaje, a probíhají tam jednání s našimi firmami," řekl. Další příležitosti vidí v dodávkách systémů pro řízení letového provozu nebo v těžebním průmyslu.

Thajsko navíc podle Libřického může být pro české firmy branou do regionu, protože má velmi dobré vztahy se sousedními zeměmi. České firmy by proto mohly společně s thajskými investovat například v Laosu, Barmě či Kambodži, což by zjednodušilo financování investic a usnadnilo vstup na tamní trh.

Velvyslanec zároveň podotkl, že ekonomické vztahy komplikuje skutečnost, že Evropská unie přerušila jednání o dohodě o volném obchodu s Thajskem. "Určitě tam ztrácíme, protože Thajsko začalo vyjednávat volný obchod s Tureckem. Rusko zaplňuje volný prostor, který jsme uvolnili. Naše firmy tím pádem ztratí na své konkurenceschopnosti," řekl.