Nedávno vyvolaná arbitráž mezi švýcarským developerem Sebastianem Pawlowským a Českou republikou nabývá jasnější podoby. Podle informací Hospodářských novin už obě dvě strany nominovaly rozhodce. Ti by se měli vzájemně dohodnout na třetím členovi tribunálu a následně v rámci rozhodčího řízení posoudit, zda Pawlowského miliardové požadavky na náhradu škody za "zmařenou investici" do pozemků v Benicích u Prahy jsou oprávněné.

Prvním arbitrem, jehož navrhl v Česku podnikající Pawlowski, je John Beechey. Jde o Brita s rozsáhlými mezinárodními zkušenostmi z obdobných sporů. Mimo jiné byl také předsedou rozhodčího soudu při Mezinárodní obchodní komoře v Paříži. Jeho jméno je v souvislosti s českou arbitráží už přímo uvedeno na webových stránkách Mezinárodního střediska pro řešení sporů z investic (ISCID) zřízeného při Světové bance ve Washingtonu. Právě tam a podle tzv. Washingtonské úmluvy má arbitrážní řízení probíhat.

Také Česká republika již podle neoficiálních zdrojů rozhodce nominovala. Shodou okolností jde také o Brita, Vaughana Loweho, uznávaného experta na mezinárodní právo působícího i na Oxfordské univerzitě. Zahraniční zdroje jeho jméno zmiňují i v souvislosti s arbitrážním sporem, který Česká republika v roce 2001 vedla kvůli zmařené investici do TV Nova s americkým miliardářem Ronaldem Lauderem a jeho mediální skupinou CME.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se