Nedávno vyvolaná arbitráž mezi švýcarským developerem Sebastianem Pawlowským a Českou republikou nabývá jasnější podoby. Podle informací Hospodářských novin už obě dvě strany nominovaly rozhodce. Ti by se měli vzájemně dohodnout na třetím členovi tribunálu a následně v rámci rozhodčího řízení posoudit, zda Pawlowského miliardové požadavky na náhradu škody za "zmařenou investici" do pozemků v Benicích u Prahy jsou oprávněné.

Prvním arbitrem, jehož navrhl v Česku podnikající Pawlowski, je John Beechey. Jde o Brita s rozsáhlými mezinárodními zkušenostmi z obdobných sporů. Mimo jiné byl také předsedou rozhodčího soudu při Mezinárodní obchodní komoře v Paříži. Jeho jméno je v souvislosti s českou arbitráží už přímo uvedeno na webových stránkách Mezinárodního střediska pro řešení sporů z investic (ISCID) zřízeného při Světové bance ve Washingtonu. Právě tam a podle tzv. Washingtonské úmluvy má arbitrážní řízení probíhat.

Také Česká republika již podle neoficiálních zdrojů rozhodce nominovala. Shodou okolností jde také o Brita, Vaughana Loweho, uznávaného experta na mezinárodní právo působícího i na Oxfordské univerzitě. Zahraniční zdroje jeho jméno zmiňují i v souvislosti s arbitrážním sporem, který Česká republika v roce 2001 vedla kvůli zmařené investici do TV Nova s americkým miliardářem Ronaldem Lauderem a jeho mediální skupinou CME.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru