Agentura Fitch Ratings v pátek zlepšila výhled ratingu Česka na pozitivní. Fitch hodnotí úvěrovou spolehlivost Česka známkou A+, což je střední vyšší kvalita. Agentura své rozhodnutí odůvodnila mimo jiné zlepšením fiskální rovnováhy a silným ekonomickým růstem.

Zlepšení výhledu naznačuje, že by se rating Česka mohl v příštích měsících zvýšit. Fitch upozornil, že rating by mohl zlepšit, pokud se bude dále snižovat poměr státního dluhu k hrubému domácímu produktu za podpory přísnější rozpočtové rovnováhy a bude se zvyšovat růst HDP na hlavu eventuálně podpořený hospodářskými reformami a bez náznaku ekonomické nerovnováhy.

Fitch očekává, že saldo veřejných financí vykáže v letošním roce přebytek 0,1 procenta HDP. Ke zlepšení pomáhá pozitivní dopad silného ekonomického růstu na příjmy rozpočtu a uvážlivé výdaje vlády. Plánovaná předvolební opatření, jako zvýšení mezd některým úředníkům a sociálních výdajů, budou mít pouze omezený dopad. V příštím roce Fitch očekává deficit rozpočtu 0,1 procenta a v roce 2019 jeho zvýšení na 0,3 procenta HDP.

Agentura rovněž vidí pozitivně vývoj dluhu k HDP. Do konce roku 2019 má tento údaj klesnout na 32,2 procenta HDP z letošních 34,7 procenta a další pokles zadlužení čeká Fitch i ve středně dlouhém období.

Letos se má zvýšit i růst HDP díky silnější domácí poptávce a příznivému vnějšímu prostředí. Spotřeba domácností těží z historicky nízké nezaměstnanosti.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru