Německý investor Hans Rudolf Wöhrl nabídl za převzetí zkrachovalé letecké společnosti Air Berlin 500 milionů eur (13 miliard korun). Ostatní zájemce o zkrachovalé aerolinky, letecké společnosti Lufthansa, Condor a Germania, cestovní kancelář TUI a investora Niki Laudu, podle svého nedělního prohlášení vyzval, aby se k jeho nabídce připojili.

Wöhrl uvedl, že insolvenčnímu správci nabídl jako zálohu 50 milionů eur, zbývajících 450 milionů chce jeho společnost Intro Group zaplatit ve splátkách. Už koncem srpna Wöhrl oznámil, že hledá partnery. Jeho nabídku ke společnému postupu tehdy odmítla Lufthansa, která je zatím považována za favorita soutěže.

Firma Intro uvedla, že pokud se nenajde žádný partner, je připravena převzít Air Berlin i sama. V minulosti prý prokázala, že k tomu má schopnosti. Wöhrl koupil v roce 2003 od British Airways za 1 euro (asi 26 korun) německé aerolinky Deutsche BA.

Air Berlin jsou druhé největší německé aerolinky. Jejich bankrot vyhlášený v srpnu vzbudil zájem řady společností. Ve hře je jejich 140 letadel a cenná příletová a odletová stání.

Uchazeči o Air Berlin musí předložit nabídky do pátku, rozhodnuto bude o šest dní později. Agentura Reuters poznamenává, že společnost bude zřejmě rozdělena mezi několik z nich.

Aerolinky omezují dálkové spoje

Společnost ruší další dálkové lety, tentokrát z Düsseldorfu do karibské oblasti. Firma v insolvenci tak podle svého pondělního prohlášení v období, kdy shání investory, redukuje svou dálkovou letku a snižuje náklady.

Lety do Mexika, na Kubu, do Dominikánské republiky a na Antily skončí k 25. září. Společnost, která minulý měsíc oznámila insolvenci, se udržuje v chodu díky vládnímu překlenovacímu úvěru ve výši 150 milionů eur (3,9 miliardy korun).

Společnost Air Berlin v pondělí také uvedla, že zruší lety z Berlína do Los Angeles a San Franciska a z Düsseldorfu do Bostonu už od 25. září. namísto původně plánovaného 1. října. Již minulý týden oznámila, že k 25. září ruší lety z Berlína do New Yorku a Miami a z Düsseldorfu do Orlanda.

V úterý bylo zrušeno více než 60 letů, což se dotkne asi 7000 cestujících. Důvodem je podle německé televize n-tv to, že "onemocněla" řada pilotů, kteří ve skutečnosti nejspíše proti rušení dálkových letů protestují. Spojení s Prahou by podle webu společnosti postižena být neměla.

Výpadky v provozu se v úterý dotknou také spojů z letišť v Berlíně, Hamburku, Kolíně nad Rýnem nebo Stuttgartu.