Air Bank začne od přelomu září a října nabízet hypotéky i pro zcela nové zájemce o úvěr. Dosud – od února 2015 – umožňuje pouze refinancování, tedy převod úvěrů z konkurenčních bank po skončení fixačního období. V nové nabídce opět sází hlavně na jednoduchost a nulové poplatky.

"Zaměřili jsme se nejen na to, co je důležité pro zájemce na počátku při sjednání hypotéky, ale i později v průběhu splácení. Nechceme, aby hypotéka byla pro klienty koulí na noze," říká Jakub Petřina, šéf produktů a marketingu Air Bank. Na zájemce čeká jediný poplatek – jednorázově 1000 korun, které nepůjdou bance, ale katastru nemovitostí.

Air Bank chce zaujmout tím, že její hypotéka dokáže reagovat na pozitivní i negativní změny v životě klienta během splácení. Umožní tak změnu výše splátek kdykoliv bez poplatku, stejně jako splátky navíc bez omezení. Předčasné splátky umožní bez poplatku i během fixace. Specialitou je pak možnost výběru z Chytré rezervy – když chce klient dočasně vrátit část peněz, třeba pokud se unáhlil s mimořádnou splátkou.

Další banky podobné výhody většinou nenabízejí – až na výjimky, jako je třeba Fio banka umožňující splátky navíc zdarma a bez omezení. I když kvůli silné konkurenci banky nabídku vylepšují a většina z nich ustoupila například od účtování kritizovaného poplatku za vedení úvěrového účtu.

Air Bank jde i nad rámec zákona, který sice zlepšil postavení klientů, ale má své limity. "Zákon například u nových hypoték umožňuje splatit 25 procent zbývajícího úvěru bez poplatku, ale jen jednou za rok," říká Petřina.

Stejně jako u dosavadního refinancování má Air Bank také u nových hypoték jednotné sazby. Úroková sazba dosahuje 1,99 procenta u úvěru nad 1,5 milionu korun při pětileté fixaci nebo 2,19 procenta u úvěru do 1,5 milionu korun.

Obě sazby se týkají úvěru do 80 procent hodnoty nemovitosti (LTV). "Během několika týdnů pak nabídneme i úvěry do 90 procent LTV," dodává Petřina.

Hypotéky od Air Bank jsou ale omezené jen na koupi hotového domu nebo bytu – tedy na jednorázové čerpání kolaudované nemovitosti. "Na stavbu je zatím čerpat nepůjde, zřejmě ani v příštím roce. Uvidíme podle zájmu klientů," upřesňuje Petřina.

Průzkum agentury STEM/MARK pro Air Bank ukázal, že lidé s hypotékou – kromě finanční nebo psychické zátěže – řeší nemožnost předčasného splacení nebo mimořádné splátky (bez sankce), vadí jim i nemožnost změnit si výši splátky.

92 procent lidí přitom během splácení zažilo nějakou změnu. Jak pozitivní (u 39 % klientů šlo o zvýšení příjmů, u 35 % o jednorázové odměny, u 27 % o úsporu díky společnému bydlení, u 6 % peníze z dědictví), tak negativní (35 % lidí zažilo dočasný pokles příjmů po narození dítěte, ve 26 % šlo o pracovní neschopnost, v 19 % o ztrátu práce, v 18 % snížení příjmu, v 16 % rozvod a rozchod).

Air Bank je jednou z nejmladších bank v Česku, vstoupila na trh v listopadu 2011. Patří do skupiny PPF Petra Kellnera.