Akciové indexy ve Spojených státech v pátek zaznamenaly výrazné růsty a rekordní hodnoty. Širší index S&P 500 dokonce poprvé překonal hranici 2500 bodů. Investory nezastrašily ani páteční zprávy o překvapivém poklesu maloobchodních tržeb v USA a nejvýraznějším propadu tamní průmyslové výroby za osm let. Ty se ale podepsaly na poklesu dolaru.

Dow Jonesův index v závěru přidal 0,29 procenta na 22 268,34, bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,18 procenta na 2,500,21 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 0,3 procenta na 6448,47 bodu.

Za celý týden pak Dow Jonesův index stoupl o 2,16 procenta, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,58 procenta a index technologického trhu Nasdaq Composite si připsal 1,39 procenta.

Technologickému sektoru pomohl růst výrobce čipů Nvidia a firmy Apple, která zaznamenala první zisk od úterního představení nového iPhonu. Technologický index S&P 500 vzrostl od začátku roku o 25 procent a byl nejrychleji rostoucím dílčím indexem. Širší index S&P si ve stejném období připsal pouze 11,5 procenta.

"Investoři sledují údaje o maloobchodním prodeji, ale myslí si, že jde o přechodnou záležitost. Zaměřují se na růstové oblasti, jako jsou technologie, které jsou většinou vůči politickým rozhodnutím ve Washingtonu a globálním událostem imunní," řekl agentuře Reuters analytik ze společnosti Robert W. Baird v americkém Milwaukee.

Severní Korea v pátek ráno odpálila další balistickou raketu směrem nad Japonsko a vyvolala kritiku světových vůdců. Akciové trhy ale na událost téměř nereagovaly, protože trhy již čekají na další rozbušku, kterou by se mohlo stát zasedání americké centrální banky (Fed) ve dnech 19. a 20. září.

Tržby v americkém maloobchodu se v srpnu snížily o 0,2 procenta, především kvůli poklesu prodeje aut, který způsobil hurikán Harvey. Analytici oslovení agenturou Reuters přitom očekávali nárůst tržeb o 0,1 procenta.

Průmyslová výroba ve Spojených státech v srpnu klesla o 0,9 procenta, zaznamenala tak nejvýraznější propad za osm let. Na vině byl hurikán Harvey.

Obě zprávy oslabily dolar. Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel kolem 22.00 SELČ 0,26 procenta na 91,80 bodu. Euro k dolaru posilovalo o 0,27 procenta na 1,1951 USD.