Obchody s elektronikou Datart v Česku ve finančním roce 2016/2017 zvýšily obrat o pět procent na 5,8 miliardy korun. Řetězec je ziskový již třetí rok v řadě. Provozní zisk se mírně snížil na 43 milionů korun. Účetní zisk firma neuvedla.

"Tento rok byl pro nás obzvlášť složitý, protože jsme ukončili významnou spolupráci s O2 v řádu desítek milionů korun. O to více si ceníme, že se nám podařilo dosáhnout provozních výsledků hospodaření ve výši 43,4 milionu korun, přestože v roce předešlém činil provozní zisk 48,4 milionu korun," dodal finanční ředitel Datartu David Loyer.

Letos Datart plánuje pokračovat v expanzi a modernizuje stávající prodejny. Loni společnost otevřela tři nové prodejny v Jihlavě, Jablonci a Trnavě, letos další tři obchody v Praze, Nymburku a Bratislavě. Vedle tradičních velkých prodejen Datart otevírá i malé městské prodejny.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal v polovině srpna posuzovat spojení Datartu se skupinou HP Tronic, která provozuje síť prodejen Euronics a e-shopy Kasa.cz a slovenský Hej.sk. Vznikající strukturu kapitálově posílí fond Genesis Private Equity Fund III, který získá významný minoritní podíl. Návrh na povolení fúze na ÚOHS podala česká společnost HP Invest a společnost GFP Limited.

Spojením obou sítí vznikne na českém a slovenském trhu řetězec s ročními tržbami přes 15 miliard korun se sítí zhruba 130 elektroprodejen. Datart vznikl v roce 1990. V Česku a na Slovensku provozuje 48 prodejen s elektrospotřebiči a e-shopy Datart.cz a Datart.sk. Mezi největší prodejce spotřební elektroniky v Česku dále patří Alza.cz, Mall.cz, ElectroWorld, CZC.cz, Mironet a další. Alza.cz loni zvýšila tržby o 22 procent na rekordních 17,4 miliardy korun.

Prodej technického spotřebního zboží v Česku v letošním prvním pololetí vzrostl o 2,5 procenta meziročně na 33,2 miliardy korun. V samotném druhém čtvrtletí činil růst 1,1 procenta. Nejrychleji se zvýšil prodej malých domácích spotřebičů, vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti GfK Temax. Prodej malých domácích spotřebičů se ve druhém kvartále zvýšil o 12 procent meziročně. Dařilo se také kancelářské a výpočetní technice, obrat trhu vzrostl o sedm procent. Prodeje spotřební elektroniky naopak klesly o 2,3 procenta.