Developeři, kteří se soustředí na výstavbu průmyslových staveb a skladů, zažívají zlaté časy. Poptávka ze strany nájemců v posledních letech sílí. Potvrzují to výsledky aktuálního Supply Chain Activity Indexu, který pravidelně sestavuje realitní poradenská společnost JLL a který sleduje vývoj na trhu průmyslových nemovitostí. Po období nadprůměrného růstu se tempo v druhém kvartále roku 2017 mírně zpomalilo – index vzrostl o 0,6 procenta. "Nicméně index si udržuje růst už 17 čtvrtletí za sebou a v druhém čtvrtletí dosáhl opět nejvyšších hodnot od roku 2008," vysvětluje vedoucí průzkumu trhu realitní poradenské společnosti JLL Blanka Vačkova.

Ve druhém kvartále letošního roku si společnosti pronajaly celkem 308 800 metrů čtverečních ploch v průmyslových nemovitostech. To znamená sice o tři procenta více oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku, avšak o osm procent méně v porovnání se stejným obdobím minulého roku. Nejvíce ploch si přitom společnosti nasmlouvaly v Praze, kde se uskutečnilo celkem 46 procent všech transakcí. Druhé místo obsadil Karlovarský kraj s 21 procenty.

Výstavba průmyslových nemovitostí je v Česku rekordní. Na konci pololetí bylo ve výstavbě celkem 575 100 metrů čtverečních ploch, což podle JLL představuje nový rekord z druhého kvartálu roku 2015. Tehdejší číslo bylo o 15 procent nižší. V současné době je ve výstavbě celkem 43 různých projektů, z nichž bylo 23 nově započato během druhého čtvrtletí. Největším z nich je výstavba budovy o rozloze téměř 42 tisíc metrů čtverečních v CTParku Žatec.

Podle analýzy se dá očekávat, že i v následujících kvartálech bude po skladových halách a logistických centrech silná poptávka. Podle JLL se množství uzavřených smluv mezi vlastníky nemovitostí a nájemci letos dostane vysoko nad dlouhodobý průměr. "Lze očekávat další meziroční nárůst a rok 2017 by mohl být čtvrtý po sobě jdoucí rok, kdy celková nová realizovaná poptávka transakcí nad pět tisíc metrů čtverečních překoná hranici 600 tisíc metrů čtverečních," dodává Vačkova.  

Firmy zvyšují produkci, e-shopy potřebují ukládat zboží

Za letošní úspěšnou první polovinou roku stála především silná poptávka po průmyslových prostorech ze strany výrobních společností, které zvyšovaly produkci. "Také pokračující růst on-line prodejů udržuje silnou míru poptávky jak ze strany maloobchodních společností, tak i logistických operátorů. Zůstáváme optimističtí a očekáváme pokračující stabilní aktivitu nájemců i po zbytek roku 2017 na podobné úrovni jako v roce 2016, nebo dokonce mírně vyšší," vysvětluje Harry Bannatyne z JLL.

Nejaktivnějšími hráči na trhu mezi nájemci jsou výrobní a logistické společnosti. Stále větší roli v rámci průmyslové výstavby ale hrají také e-shopy, které si staví sklady pro své zboží. Podle odborníků bude poptávka z jejich strany do budoucna ještě sílit.

Jedním z hlavních důvodů, proč se v Česku průmyslové výstavbě tolik daří, je kromě růstu ekonomiky sousedství s Německem. Pro řadu firem je výhodnější mít sklady či výrobní závody právě v levnějším Česku a následně své výrobky či zboží dovážet za hranice. Provázanost českého a německého průmyslu by mělo ještě posílit nedávné dokončení dálnice D8 vedoucí do Drážďan. Odborníci přes průmyslové nemovitosti očekávají, že díky tomu v brzké době vzroste poptávka především v Ústeckém kraji.

Nejčastěji nyní společnosti, které si najímají nové průmyslové prostory, míří do Prahy. Právě tam se koncentruje největší část tuzemského trhu. Z celkového množství 6,65 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových ploch se nachází 39 procent právě na území hlavního města. Po Praze je největší zájem o Plzeňský kraj s 15 procenty.

České průmyslové nemovitosti přitahují stále více investorů. Ty láká nejen rekordní poptávka, ale také extrémně nízká neobsazenost těchto prostor. Zatímco ještě v roce 2013 činila neobsazenost zhruba 8,5 procenta, v první polovině letošního roku to bylo 4,1 procenta. To je dáno mimo jiné tím, že skladovací prostory a další průmyslové nemovitosti se často staví nájemcům přímo na míru.

Podle zmiňovaného indexu JLL se objem investic do sektoru průmyslových nemovitostí v druhém kvartále mírně zvýšil. Celkové objemy transakcí v první polovině roku 2017 jsou zatím oproti stejnému období v loňském roce jen o pět procent nižší.

Mezi největší obchody druhého kvartálu letošního roku patřila akvizice balíku evropských průmyslových nemovitostí, jehož součástí je i distribuční centrum společnosti Amazon v pražské Dobrovízi. Portfolio prodala americká společnost Blackstone čínské státní společnosti China Investment Corporation. Odborníci přes průmyslové stavby očekávají, že do budoucna bude sílit právě zájem ze strany investorů z Asie.

Pět největších transakcí ve druhém čtvrtletí 2017 (bez renegociací)   
Projekt Nájemce Velikost Sektor
VPG Park Jeneč 4PX Express 66 200 Logistika
CTPark Cheb
Nezveřejněno 34 100 Výroba
Panattoni Park Cheb DHL 32 000 Logistika
CTPark Brno FEI Czech Republic 12 100 Výroba
CTPark Brno PHOENIX 11 400 Maloobchod
Největší dokončené projekty ve druhém čtvrtletí 2017   
Park Kraj Velikost m2 Pronajato
Panattoni Park Cheb Karlovarský 34 100 100 %
Prologis Park Prague Jirny Praha 30 400 100 %
Panattoni Park D5 Hořovice Středočeský 24 500 100 %

Zdroj: HN

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist