Česko zaostává za Evropou v mobilních platbách. Zatímco v České republice mobilní telefon k on-line bankovnictví a každodennímu placení využívá 67 procent lidí, v Evropě je to 77 procent. Vyplývá to z průzkumu kartové společnosti Visa.
Celkem 50 procent české populace a 62 procent Evropanů kontroluje svůj zůstatek nebo se přihlašuje k dalším službám prostřednictvím bankovní aplikace. V roce 2015 mělo aplikaci pro mobilní bankovnictví 29 procent dotázaných Evropanů a sedm procent ji použilo pro správu svých peněz.
Takřka polovina (47 procent) Čechů již použila některou z digitálních peněženek (například PayPal), službu card-on-file, kterou využívají například Amazon či Uber, nebo mobilní platební služby, jako jsou Apple Pay, Android Pay či Samsung Pay.
V Evropě alespoň jednu z těchto služeb vyzkoušelo 68 procent osob, což je o pět procentních bodů více než v minulém roce.
Službu Android Pay by podle zástupců Visy měly začít nabízet banky v Česku v blízké době. Termín spuštění však závisí na domluvě konkrétních bank a jejich partnerů. Společnost Google nechtěla termín spuštění uvedené služby komentovat.
Zhruba 40 procentům českých spotřebitelů slouží k nákupům chytré telefony, tablety nebo nositelná elektronika. V případě Evropanů je to 48 procent.
V čele digitalizace plateb stojí mladí lidé ve věku od deseti do 34 let. V Česku v této věkové skupině používá mobilní placení 75 procent osob, v Evropě 86 procent. Tato skupina také výrazně častěji využívá on-line bankovnictví. V Česku činí rozdíl v jeho používání proti celkovému věkovému průměru sedm procentních bodů, v Evropě pak osm procent.
Za důvody odrazující od využívání digitálních plateb označili čeští spotřebitelé obavy o soukromé údaje (47 procent) a zabezpečení plateb (66 procent). Dlouhodobě těchto pochybností ubývá. V roce 2016 strach o soukromí označilo jako bariéru vůči placení mobilním zařízením 51 procent Evropanů a letos 46 procent.
Pochybnosti o zabezpečení plateb klesly z 65 na 59 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist