Londýnský regulátor dopravy zrušil licenci společnosti Uber. Od konce měsíce už nebude smět ve městě provozovat své služby. Zrušení licence postihne více než 40 tisíc řidičů, kteří pracují přes aplikaci Uber. V Praze zase proti Uberu již delší dobu protestují taxikáři. 

Podle správního úřadu, který v Londýně reguluje dopravu, není přístup společnosti Uber dostatečně odpovědný k mnoha problémům, které by mohly mít vliv na veřejnou bezpečnost. 

Poslední den, kdy bude licence Uberu platná, bude 30. září. Společnost má nyní 21 dní na to, aby se proti rozhodnutí úřadu odvolala. Podle agentury Bloomberg může firma provozovat služby dál po dobu odvolání.

Rozhodnutí o neprodloužení licence podporuje také londýnský starosta Sadiq Khan. "Všechny společnosti musí hrát podle pravidel," napsal ve svém vyjádření zveřejněném na Twitteru. "Všichni musí dodržovat standardy, které od nich očekáváme - obzvláště když jde o bezpečnost zákazníků," dodal.

K neprodloužení licence se vyjádřil generální ředitel londýnského Uberu Tom Elvidge. "Tři a půl milionu Londýňanů, kteří používají naši aplikaci, a přes 40 tisíc řidičů s licencí, kterým Uber vydělává na živobytí, budou tímto rozhodnutím zaskočeni," okomentoval rozhodnutí úřadu. "Okamžitě se začneme bránit u soudů," dodal.

Firma v Londýně čelí kritice odborů, zákonodárců a také řidičů tradičních černých taxíků. Licence byla Uberu zrušena už v několika státech, včetně Dánska nebo Maďarska. V některých amerických státech i dalších zemích je služba regulována. 

Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, kterým zakazuje služby Uber ve městě provozovatUber zde nesmí jezdit kvůli tomu, že porušuje vyhlášku o taxislužbách i silniční zákon. Uber sice o sobě uvádí, že není taxislužba, soud však službu UberPOP za taxi považuje.

V Praze proti Uberu opakovaně protestují taxikáři. Pro Uber podle nich neplatí stejná pravidla jako pro běžné taxislužby.  V pátek navíc vyprší ultimátum, které řidiči ze Sdružení českých taxikářů dali pražské primátorce Adrianě Krnáčové (ANO), aby vyřešila situaci kolem podnikání Uberu v hlavním městě. Jinak taxikáři hrozí blokádou komunikací. Krnáčová nicméně uvedla, že město nemůže Uber zakázat ani pro něj určovat podmínky.

Nicméně později v České televizi předseda sdružení David Bednář uvedl, že řidiči taxi podle něj nechystají blokádu, ale spíše pomalý průjezd v koloně po některé z pražských komunikací. 

V minulých dnech taxikáři protestovali proti společnosti Uber na ruzyňském letišti. Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Stát by měl podle taxikářů zajistit rovné podmínky na trhu a zabránit Uberu v porušování pravidel. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci takzvané sdílené ekonomiky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru