S cílem posílit zahraniční expanzi čínská internetová společnost Alibaba Group Holding hodlá v příštích pěti letech investovat 100 miliard jüanů (přes 331 miliard korun) do vybudování globální logistické sítě. Současně zvyšuje podíl na přepravní firmě Cainiao ze 47 na majoritních 51 procent.

Jak uvedla agentura Reuters, za další čtyři procenta v Cainiao Smart Logistics Network společnost dá 5,3 miliardy jüanů. Hodnota přepravce, který je společným podnikem předních čínských logistických firem, činí zhruba 20 miliard dolarů.

Alibaba v poslední době urychluje expanzi v zahraničí, vytvořil přímé prodejní kanály v Indonésii, Thajsku a na Filipínách, což mu usnadnilo červnové zvýšení podílu v jihoasijské maloobchodní firmě Lazada Group na 83 procent.

Nejnovější investice má společnosti Alibaba pomoci posílit postavení na domácím trhu. Finanční prostředky jsou určeny na rozvoj datových technologií i na zlepšení skladovacích a přepravních služeb.

Alibaba, jenž patří k nejhodnotnějším firmám v Asii, profituje z pokračujícího apetitu čínských spotřebitelů. Lidé zvyšují on-line nákupy prakticky všeho, od potravin přes oblečení až po luxusní výrobky.

Dobře si vedou také jeho cloudové služby a zábavní podnikání, zatím se ale nevyplácejí investice do kamenných obchodů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist