Ministerstvo financí vyzvalo Specializovaný finanční úřad, aby zkontroloval zvýšení ceny u tuzemských producentů másla i u hlavních obchodníků na maloobchodním trhu. Ve středu o tom informovalo ministerstvo. Učinilo tak na základě požadavku předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Cílem kontroly bude posoudit oprávněnost zdražení másla kvůli růstu nákladů, zjistit změny v objemech dodávek z Česka a z dovozu a také případné odlišnosti cen podle původu másla.

Pokud by na základě šetření vzniklo podezření, že některý subjekt zneužil výhodnějšího hospodářského postavení a nastavil nepřiměřeně vysokou cenu, bude u něj provedena cenová kontrola. "Jestliže případná kontrola toto podezření potvrdí, bude subjektu udělena pokuta za zneužití výhodnějšího hospodářského postavení uplatňováním vyšších než obvyklých cen," uvedlo ministerstvo.

Lidé si vyrábějí máslo už raději doma, jiní ho nakupují za hranicemi. Před Vánocemi by mohlo být za 70 korun

Podle údajů Českého statistického úřadu činila v srpnu průměrná cena čtvrtky másla 52,31 koruny, meziročně o 45,2 procenta více. Ceny másla jsou rekordně vysoko v celé Evropské unii. Potravináři mluví o vysokých maržích obchodníků, ti vinu svalují na vysoké nákupní ceny smetany.

Podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy by si lidé na cenu másla 50 korun za čtvrt kilogramu měli zvykat. Podle něj je to návrat k normálu poté, co v minulosti na mléku zemědělci prodělávali. Někteří obchodníci si už ale shání levnější máslo z jiných zemí. Češi si navíc začali v posledních týdnech více kupovat margaríny z rostlinných tuků místo drahého másla.

Spotřeba másla v Česku podle údajů ČSÚ dlouhodobě stoupá. Předloni činila 5,5 kilogramu na osobu, meziročně šlo skoro o osmiprocentní navýšení. V roce 2007 snědl průměrný Čech 4,2 kilogramu másla.