Vysoké tempo růstu prodejů osobních aut v Česku ztratilo dech. Po srpnovém mírném poklesu došlo v září jen k mizivému zotavení. Trh ale díky výsledkům ze začátku roku zůstává rekordní. Za první tři čtvrtletí se prodalo 205 511 vozů. Nejprodávanější byly poprvé vozy kategorie SUV s podílem 23,5 procenta, které předstihly nižší střední třídu. Na středeční tiskové konferenci to oznámil Svaz dovozců automobilů.

Z automobilek zůstává jedničkou Škoda Auto, která ale roste o něco pomaleji než konkurence, mírně proto ztratila podíl na trhu. Téměř 64 tisíc registrovaných vozů stačilo na necelých 31 procent trhu.

Dvojkou je podle registrací s velkým odstupem Volkswagen následovaný automobilkou Hyundai. Ani tito dva velcí prodejci nedokázali růst se zbytkem trhu. První pětici uzavírá Ford a Dacia.

Nejsilnější růst mezi většími značkami vykazuje Toyota, která meziročně přidala 52 procent. Rumunská Dacia zvýšila prodeje téměř o čtvrtinu. Mercedes Benz zůstává s 1510 prodanými vozy králem prémiové třídy, navíc přidal dalších 21 procent. Naopak dál klesá Audi, meziročně o necelých 30 procent.

Nejprodávanějšími modely byly Škody Octavia, Fabia, Rapid a Superb. Pětici uzavírá Hyundai i30 z nošovického závodu. Podíl prodaných aut na benzin byl téměř 58 procent, diesely tvořily 38,4 procenta. Celkem 74 procent vozů koupily firmy. Z hlediska provedení vedou auta kombi s podílem 27 procent.

Za celý letošní rok prodejci očekávají překročení loňského rekordu 260 000 prodaných aut o šest až osm procent na 275 000 až 280 000 automobilů.

Prodej autobusů pak zaznamenal pokles o 33,4 procenta na 477 vozidel. Nejprodávanější byly značky Iveco, SOR a Setra.

Odbyt motocyklů klesl o více než sedm procent na 14 014 strojů. Vede Honda s prodejem 2450 motocyklů, následuje Yamaha s 1011 prodanými stroji a třetí Maxon prodal 745 vozů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist