Petr Kellner, Andrej Babiš a Radovan Vítek. To jsou aktuálně tři nejbohatší Češi podle žebříčku, který zveřejnil časopis Forbes.

Petr Kellner má podle něho majetek v hodnotě 310 miliard korun. "Jeho jmění rostlo díky úspěšnému rozvoji splátkového byznysu skupiny Home Credit v Asii, především v Číně," uvádí k majiteli investiční skupiny PPF časopis Forbes. Před rokem Forbes majetek Kellnera odhadl na 255 miliard.

I druhý v pořadí Andrej Babiš si výrazně polepšil. Majetek bývalého ministra financí a horkého kandidáta na příštího premiéra za rok vzrostl o 18 miliard na 88 miliard korun. "Jeho zemědělsko-potravinářský Agrofert je sice aktuálně zaparkovaný ve dvou svěřenských fondech, Babiš ale zůstává jediným příjemcem z nich plynoucích benefitů, proto ho dále řadíme mezi tuzemské miliardáře," zdůvodňuje Forbes.

Třetím nejbohatším Čechem je realitní magnát Radovan Vítek (57 miliard korun), který letos jen těsně předběhl Karla Komárka (55 miliard korun), jemuž se daří rozvíjet loterijní skupinu Sazka Group napříč evropským trhem.

"Dále už se desítka nejbohatších meziročně hodně proměnila. Především do ní přibyli zakladatelé softwarové firmy Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš, jejichž jmění odhadujeme na 21 miliard korun díky významnému nárůstu ziskovosti měřeno přes ukazatel EBITDA," uvádí Forbes

Meziročně si polepšili také Daniel Křetínský, spolumajitel Energetického a průmyslového holdingu a také majitel pražské fotbalové Sparty, více než v loňském roce má také vládce skupiny Penta Investments Marek Dospiva.

"Naopak bývalého uhlobarona Zdeňka Bakalu kvůli neprůhlednosti jeho aktuálních investic diskontujeme na 18 miliard korun," uvádí Forbes. Bakala, kterému patří i vydavatelství Economia, byl před rokem sedmý s 20 miliardami.

Pro letošek Forbes do svého žebříčku 70 nejúspěšnějších byznysmenů zařadil 11 nováčků. Mezi nimi například dlouholetého investora a hlavního vlastníka brněnské skupiny Jet Investments, která se specializuje na kupování, spravování a prodávání průmyslových firem, a zároveň mecenáše moderního umění Igora Faita (2,5 miliardy korun).

"Nechybí také ústecký podnikatel Aleš Graf (2,9 miliardy korun), jenž začínal obchodem se spotřební elektronikou a dnes kontroluje Centropol. Mezi dalšími nováčky je Pavel Hubáček (7 miliard korun), který dávno přerostl rodnou Hanou a dnes jeho skupina Unicapital buduje banku Creditas, investuje do energetiky, nemovitostí, zemědělství a zdravotnictví," přidává další jména Forbes.

Souhrnné jmění 70 nejúspěšnějších českých podnikatelů poprvé v historii překonalo hranici bilionu korun, podle aktuálních dat Forbesu činí 1,039 bilionu korun.

Oprava: 6.10. 2017: V pátém odstavci bylo původně napsáno, že společnost Avast rostla díky cenám akcií na burze. Opravili jsme o přesnější vysvětlení.

Pořadí Jméno Majetek (miliardy korun) Hlavní firma Obor
1. Petr Kellner 310 PPF Finance, telekomunikace
2. Andrej Babiš 88 Agrofert Potravinářství, zemědělství, chemie
3. Radovan Vítek 57 CPI Property Group Reality
4. Karel Komárek 55 KKCG Energetika, loterie
5. Daniel Křetínský 50 EPH Energetika, průmysl
6. Pavel Tykač 31 Czech Coal Energetika
7.-8. Eduard Kučera 21 Avast Software
7.-8. Pavel Baudiš 21 Avast Software
9. Marek Dospiva 20,7 Penta Investments Finance, průmysl, farmacie
10. Zdeněk Bakala 18 LBM

Investice