"Ohledně jednoduchosti a spolehlivosti v terénu nemáme na světě konkurenci," tvrdí šéf leteckého oddělení Kalashnikov Group Nikita Zacharov. "Podle stejných zásad jsme vyvinuli i drony, první z nich naši zákazníci právě dostávají. Zaměřujeme se hlavně na tiché stroje s dlouhou výdrží ve vzduchu, což je pro obranné a bezpečnostní agentury rozhodující měřítko."
Drony vyvinuté sekcí ZALA Aero se spíš než dnes běžným kvadrokoptérám podobají leteckým modelům. Například menší ZALA-421-08 má rozpětí křídel 80 centimetrů, váží 1,7 kilogramu a dokáže létat 90 minut. Větší ZALA 421-16E2 má rozpětí 1,6 metru, hmotnost necelé čtyři kilogramy a vydrží ve vzduchu dvě hodiny. Všechny se vypouštějí hozením z ruky a přistávají na padáku.
Naproti tomu velký ZALA-421-16E5 se vypouští ze speciálního katapultu, protože jeho maximální vzletová hmotnost se blíží 30 kilogramům a má pětimetrové rozpětí. Ve vzduchu vydrží až sedm hodin. Součástí výbavy dronů ZALA je kamera se zoomem a termokamera, u některých typů je možné přidávat další zařízení. Jsou určené především pro průzkum v blízkosti bojových operací.
Koncepce ani výkony dronů z továren Kalashnikov Group nejsou nijak převratné – podobné stroje měly armády nejvyspělejších států už před řadou let. Kalashnikov Group zjevně sází na dobrou pověst legendární útočné pušky: stejně jako ona mají její drony válcovat konkurenci jednoduchostí, nízkými nároky na údržbu i obsluhu a nejspíš také cenou.
Kromě toho se však letecká sekce Kalashnikov Group pustila do mnohem obtížnějšího úkolu: vyvíjí stroj, který unese člověka. Výrobce ho prezentuje jako létající motocykl, ve skutečnosti jde o multikoptéru s osmi páry vrtulí, z nichž každou pohání vlastní střídavý elektromotor. Podrobnější technické informace nejsou k dispozici, výrobce pouze uvedl, že stroj by mohl jít do prodeje už letos a k jeho řízení nebude třeba pilotní licence. Pravděpodobně tedy výška letu nepřekročí několik málo metrů, kdy bude vztlaku pomáhat takzvaný přízemní efekt. Nasvědčují tomu i zveřejněná videa z letů v tovární hale. Pro akce v těžkém terénu může být takový stroj vynikajícím pomocníkem, důležitá je ovšem jeho výdrž a nosnost.
Kalashnikov Group nezapomněl ani na obranu proti dronům. Jeho systém MP-514K je modulární zařízení s vzájemně zaměnitelnými rušičkami signálu satelitní navigace, řídicího signálu a dalšími zářiči, které údajně vyřadí z provozu jakýkoliv bezpilotní systém. V září také představil speciální pušku REX-1 určenou k likvidaci bezpilotních prostředků, která sice vypadá jako kulomet, dron ale přinutí přistát bez střel. Vyžaduje ovšem napájení z elektrické sítě nebo z výkonného akumulátoru.
"Naše radiomagnetické dělo ovládne řídicí a kontrolní kanály většiny běžně dostupných dronů," tvrdí Nikita Zacharov. "Snadno vyměnitelné elektromagnetické a infračervené jednotky odruší signály ze všech současných satelitních navigačních systémů."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist