Stát by nově chtěl zacílit investiční pobídky do oblastí letectví a kosmonautiky, farmaceutiky nebo aut. Hodlá totiž podpořit rozšíření technologických center a center strategických služeb. Ve středu o tom na svém jednání rozhodla vláda, novelu zákona ovšem připraví nový kabinet příští rok.

Cílem ministerstva průmyslu a obchodu je také pomoci malým a středním podnikům. Těm šlo v roce 2016 jen 16,7 procenta ze všech vydaných rozhodnutí o příslibu investiční pobídky.

Dotace jsou nyní dostupné jen pro investice nad 200 milionů korun nebo pro ty v okresech s vysokou nezaměstnaností. To má ale novela změnit. "Materiál počítá se snížením minimálního prahu pro výši investice, aby měly nárok na investiční pobídky i menší projekty," řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Přísnější podmínky pro získání peněz by měly naopak dopadnout na výrobní firmy. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce, aby společnosti kromě výroby pracovaly i na výzkumech. Aby na pobídky dosáhly, budou navíc muset svým zaměstnancům nabízet minimálně průměrnou mzdu v kraji. Po jednání vlády to řekl ministr Havlíček.

Mezi lety 2012 a 2016 přišlo 90 procent žádostí o pobídky právě z oblasti výroby. Projektů technologických a strategických center podaly firmy jen 25.

Proto v nich vláda počítá s podporou zavádění nových pracovních míst. Centra by tak mohla dosáhnout na příspěvek na každého nového zaměstnance ve výši 200 tisíc korun. Dotace by k tomu pokryly pětinu nákladů na realizaci projektu. Teď stačí na desetinu. Navíc by centra musela pro získání peněz vytvořit 70 nových pracovních míst, to je o 30 méně než dnes.

Na materiálu se podílel i svaz průmyslu, který upozorňoval, že používat investiční pobídky k vytváření nových pracovních míst nemá smysl. "Chceme výrazněji modernizovat výroby a posunout se v hodnotovém žebříčku a to nemusí nutně souviset s vytvořením nových míst," popisuje viceprezident průmyslu Radek Špicar.

Příslib investiční pobídky od státu získalo v letošním prvním pololetí 42 projektů. Celková výše pobídek dosáhla 6,3 miliardy korun. Stát tak podpořil investice v souhrnné výši 26,6 miliardy korun. Počet nových pracovních míst, která by firmy měly v budoucnu vytvořit, dosáhl 4767, vyplývá z údajů CzechInvestu.

Od července 2014 je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech pro velké podniky snížena ze 40 na 25 procent. Ty přitom tvoří většinu žadatelů. V případě středních podniků se podpora snížila z 50 na 35 procent a u malých z 60 na 45 procent. CzechInvest v září uvedl, že se již více orientuje na investice s vyšší přidanou hodnotou. Poměr těchto investic za uplynulé tři roky vzrostl z 11 na 25 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist