Stát by nově chtěl zacílit investiční pobídky do oblastí letectví a kosmonautiky, farmaceutiky nebo aut. Hodlá totiž podpořit rozšíření technologických center a center strategických služeb. Ve středu o tom na svém jednání rozhodla vláda, novelu zákona ovšem připraví nový kabinet příští rok.
Cílem ministerstva průmyslu a obchodu je také pomoci malým a středním podnikům. Těm šlo v roce 2016 jen 16,7 procenta ze všech vydaných rozhodnutí o příslibu investiční pobídky.
Dotace jsou nyní dostupné jen pro investice nad 200 milionů korun nebo pro ty v okresech s vysokou nezaměstnaností. To má ale novela změnit. "Materiál počítá se snížením minimálního prahu pro výši investice, aby měly nárok na investiční pobídky i menší projekty," řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.
Přísnější podmínky pro získání peněz by měly naopak dopadnout na výrobní firmy. Ministerstvo průmyslu a obchodu chce, aby společnosti kromě výroby pracovaly i na výzkumech. Aby na pobídky dosáhly, budou navíc muset svým zaměstnancům nabízet minimálně průměrnou mzdu v kraji. Po jednání vlády to řekl ministr Havlíček.
Mezi lety 2012 a 2016 přišlo 90 procent žádostí o pobídky právě z oblasti výroby. Projektů technologických a strategických center podaly firmy jen 25.
Proto v nich vláda počítá s podporou zavádění nových pracovních míst. Centra by tak mohla dosáhnout na příspěvek na každého nového zaměstnance ve výši 200 tisíc korun. Dotace by k tomu pokryly pětinu nákladů na realizaci projektu. Teď stačí na desetinu. Navíc by centra musela pro získání peněz vytvořit 70 nových pracovních míst, to je o 30 méně než dnes.
Na materiálu se podílel i svaz průmyslu, který upozorňoval, že používat investiční pobídky k vytváření nových pracovních míst nemá smysl. "Chceme výrazněji modernizovat výroby a posunout se v hodnotovém žebříčku a to nemusí nutně souviset s vytvořením nových míst," popisuje viceprezident průmyslu Radek Špicar.
Příslib investiční pobídky od státu získalo v letošním prvním pololetí 42 projektů. Celková výše pobídek dosáhla 6,3 miliardy korun. Stát tak podpořil investice v souhrnné výši 26,6 miliardy korun. Počet nových pracovních míst, která by firmy měly v budoucnu vytvořit, dosáhl 4767, vyplývá z údajů CzechInvestu.
Od července 2014 je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech pro velké podniky snížena ze 40 na 25 procent. Ty přitom tvoří většinu žadatelů. V případě středních podniků se podpora snížila z 50 na 35 procent a u malých z 60 na 45 procent. CzechInvest v září uvedl, že se již více orientuje na investice s vyšší přidanou hodnotou. Poměr těchto investic za uplynulé tři roky vzrostl z 11 na 25 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist