Akcie mediální společnosti CME v pátek na pražské burze posílily na nejvyšší úrovně od poloviny května. V závěru obchodování jejich cena dosáhla 103,5 koruny, což je o téměř pět procent více než ve čtvrtek. Ve srovnání se závěrem minulého obchodního týdne činí růst už téměř 12 procent.

Proč cenné papíry skupiny, jež v Česku vlastní televizní stanice patřící do skupiny Nova, zpevňují, ale není podle analytiků jasné. "Popravdě řečeno, nevím. Hledal jsem k tomu nějaké informace, ale žádné nebyly," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Také makléř Patria Finance František Kronus uvedl, že akcii netáhne výš žádná nová zpráva. "Už je to poněkolikáté. Mám spíše pocit, že to dotahuje cenu v Americe. V USA jsou v posledních dnech výrazně větší objemy," řekl agentuře Reuters. Akcie CME se obchodují v Praze a zároveň i v USA, podle Kronuse se tak vyšší poptávka po akciích v USA přelévá i do Česka.

Hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček si myslí, že důvodem růstu ceny je především ukončení prodejních tlaků poté, co svůj podíl ve firmě v uplynulých dnech snížil druhý největší akcionář TCS Capital Management. Zatímco dosud tento investiční fond držel v CME 9,8 procenta, nyní má o 3,5 procentního bodu méně. Cena se tak vrací zpět. "Roli mohou hrát i očekávání na to, že firma oznámí za třetí čtvrtletí silné výsledky," řekl Vaníček.

Podle informací HN mohou být za růstem ceny mimo jiné i spekulace některých investorů na to, že dojde k prodeji CME nebo její části. Podobné neoficiální informace se už letos objevily několikrát, zástupci firmy se k nim ale nevyjadřují.

Přesto je možný prodej jedním z důvodů, proč akcie CME od začátku roku posílily o více než dvě třetiny. K růstu ovšem přispívá také fakt, že se firma v loňském čtvrtém čtvrtletí po několika letech ztrát vrátila do čistého zisku. V druhém letošním čtvrtletí pak zisk dosáhl téměř 28 milionů dolarů, zatímco ve stejném období před rokem byla firma ve ztrátě 141 milionů dolarů.

Samotná Nova, která provozuje stejnojmenné televizní kanály, loni zvýšila zisk o 100 milionů korun na 297 milionů. Tržby se zvýšily o čtyři procenta na 4,66 miliardy korun.

CME vedle České republiky provozuje televizní stanice i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku. Na začátku července se však firma dohodla na prodeji svých aktivit v Chorvatsku a ve Slovinsku. Zisk z prodeje, který má být dokončen ještě v letošním roce, chce použít na splacení dluhu.

Největším vlastníkem akcií CME je s podílem 42,4 procenta americká mediální společnost Time Warner. Zbytek akcionářské struktury je roztříštěný mezi různé investiční a hedgeové fondy, jejichž podíl dosahuje nanejvýš jednotek procent.

Oprava: V druhém odstavci jsme chybně citovali místo Miroslava Frayera analytika Viktora Zeisela. Za chybu se omlouváme.