Na Vánoce nebude drahé jen máslo, ale i vejce. Podle údajů Českého statistického úřadu nyní jedno vejce stojí 3,6 koruny, na začátku roku bylo o dvacetník levnější. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé může cena vzrůst i na více než pět korun, zvlášť před Vánocemi. Na vině je podle ní nedostatek nosnic v Evropské unii, které byly kvůli aféře s insekticidem fipronilem odstaveny nebo vybity.

"Cena vajec v Evropě jde výrazně nahoru, a dá se tedy předpokládat, že cena vajec v České republice bude také vyšší. V Evropě se kvůli fipronilu snížil stav nosnic a produkce, od čehož se odvíjí právě cena. Samozřejmě toho využívají hlavně obchodní řetězce. Dosud byla v České republice výroba vajec na úrovni rentability a postupně se dostává na výrobní náklady," sdělila Dlouhá. Výrazně zdražují například Německo nebo Polsko.

Tlak na cenu potvrzuje i ministerstvo zemědělství, podle kterého ale není přesný odhad budoucích cen možný. "Aktuální zprávy, které má ministerstvo k dispozici, potvrzují určité omezení nabídky vajec na evropském trhu. Takové omezení vede skutečně k tlaku na růst cen. Objem snížení celoevropské nabídky dosud nebyl kvantifikován, a nelze tak vyčíslit ani vazbu zvýšení cen na opatření plynoucí z fipronilové kauzy," sdělila mluvčí úřadu Markéta Ježková. Obnova produkce vajec však podle ní nebude v řádu týdnů, ale měsíců.

Česká republika na začátku září rozšířila povinné kontroly dovezených vajec a vaječných výrobků na insekticid fipronil ze všech členských států Evropské unie. Dříve museli dovozci testovat pouze vejce z Nizozemska a Belgie. Do obdržení výsledků osvědčujících nezávadnost nesmí obchodníci uvolnit vejce na trh. Za nedodržení nové povinnosti hrozí až dvoumilionová pokuta.

Skandál s jedem ve vejcích vypukl v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec obsahujících fipronil. Podle Dlouhé mohly být odstaveny miliony nosnic, přesné údaje ale jednotlivé státy nezveřejňují.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický.

Vejce se tak přidávají k máslu, které v posledních měsících prudce podražuje. Na rozdíl od vajec se ale máslem zabývají už i politici a analytici. Na popud premiéra Bohuslava Sobotky dokonce cenu másla prověřují úřady, zdali není uměle navyšována. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist