Třicetiletý Martin Axe měl před šesti lety nehodu na motocyklu a je od té doby od pasu dolů ochrnutý. I když je odkázán na vozík a jeho stav je nevratný, pomocí nejnovější technologie trénuje chůzi.

Chodicí zařízení, při jehož používání musí asistovat fyzioterapeut, pomáhá mladému Němci zlepšit krevní oběh, předcházet bolesti zad z vozíčku a zlepšit i psychickou kondici. "Sedím na vozíčku denně, takže terapie s tímto zařízením mi hodně pomáhá," říká Axe po tiskové konferenci v Praze, kde byla technologie představena novinářům. Rehabilitační technologii vyvinul americký výrobce robotických zařízení pro lidské tělo Ekso Bionics.

Zařízení Ekso GT je takzvaný robot skeleton, používaný v nejmodernějších ústavech a rehabilitačních centrech pro cvičení s lidmi po mozkové mrtvici nebo zranění páteře. U pacientů jako Martin Axe se plné pohybové funkce už nikdy neobnoví, v jiných případech skeleton ale pomáhá na cestě k částečnému nebo plnému uzdravení. To může trvat měsíce nebo i roky. 

Robotické zařízení je poháněno bateriemi a jeho komerční cena je asi 4,7 milionu korun. Navíc je propojeno s takzvaným internetem věcí – vysílá do cloudového úložiště firmy velké množství dat, která slouží jak k analýze provozu robota, tak k získání informací o pokroku pacienta v rehabilitaci. Systém funguje na globální síti GDSP, provozované Vodafonem.

Vodafone na inovaci demonstruje budoucnost odvětví, které se označuje jako eHealth – digitalizace zdravotnictví. Sbírání dat pomocí čipů v přístrojích, elektronické pacientské karty i recepty a propojování širokého spektra systémů má pomoci lékařům zefektivnit léčbu, objevit skryté souvislosti nebo omezit plýtvání. Změny přinese hlavně zapojení internetu věci, cloudové technologie, datové analytiky a umělé inteligence.

"Díky datům a spolehlivé síti můžeme umožnit fyzioterapeutům i pacientům v reálném čase monitorovat pokroky při rehabilitaci," říká k využití rehabilitačního robota Matthias Stief, Evropský ředitel EksoBionics.

Ekso Skeleton se už téměř tři roky používá i v Čechách, v Rehabilitačním ústavu Kladruby. Jakub Pětioký, náměstek ústavu pro rehabilitaci, vědu a výzkum, říká, že systém díky analýze dat dává lepší obrázek o pokrocích pacienta, což může být i motivační faktor. "Dřív dostal pacient zpětnou vazbu po rehabilitaci jen slovy lepší–horší. Teď můžeme přesně změřit, že jednu nohu zatěžuje jen na osmdesát procent nebo že vydržel zátěž o čtvrtinu větší než před měsícem. Takže na pacienta mluvíte řečí, které rozumí," vysvětluje Pětioký. Starší rehabilitační přístroje váží i 600 kilogramů, robot od Eksa váží jako větší batoh – 24 kilogramů.

Firma Ekso Bionics, jejíž akcie se od roku 2014 obchodují na americké technologické burze Nasdaq, se zaměřuje na vývoj a výrobu takzvaných "wearable robots" – robotických zařízení, která se dají připnout na lidské tělo. Tím  umožňují člověku dosáhnout například většího výkonu. Tato pomocná zařízení nacházejí využití v průmyslu i v armádě – dělníci s nimi manipulují s těžkými nástroji, vojáci překonávají velké vzdálenosti s objemnými zbraněmi nebo těžkou technikou. V medicíně zase pomáhají lidem chodit – firma také vyrábí bionické končetiny.

Pacient po úrazu páteře trénuje chůzi na zařízení Ekso Skeleton

Pacient po úrazu páteře trénuje chůzi na zařízení Ekso Skeleton

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist