Třicetiletý Martin Axe měl před šesti lety nehodu na motocyklu a je od té doby od pasu dolů ochrnutý. I když je odkázán na vozík a jeho stav je nevratný, pomocí nejnovější technologie trénuje chůzi.

Chodicí zařízení, při jehož používání musí asistovat fyzioterapeut, pomáhá mladému Němci zlepšit krevní oběh, předcházet bolesti zad z vozíčku a zlepšit i psychickou kondici. "Sedím na vozíčku denně, takže terapie s tímto zařízením mi hodně pomáhá," říká Axe po tiskové konferenci v Praze, kde byla technologie představena novinářům. Rehabilitační technologii vyvinul americký výrobce robotických zařízení pro lidské tělo Ekso Bionics.

Zařízení Ekso GT je takzvaný robot skeleton, používaný v nejmodernějších ústavech a rehabilitačních centrech pro cvičení s lidmi po mozkové mrtvici nebo zranění páteře. U pacientů jako Martin Axe se plné pohybové funkce už nikdy neobnoví, v jiných případech skeleton ale pomáhá na cestě k částečnému nebo plnému uzdravení. To může trvat měsíce nebo i roky. 

Robotické zařízení je poháněno bateriemi a jeho komerční cena je asi 4,7 milionu korun. Navíc je propojeno s takzvaným internetem věcí – vysílá do cloudového úložiště firmy velké množství dat, která slouží jak k analýze provozu robota, tak k získání informací o pokroku pacienta v rehabilitaci. Systém funguje na globální síti GDSP, provozované Vodafonem.

Vodafone na inovaci demonstruje budoucnost odvětví, které se označuje jako eHealth – digitalizace zdravotnictví. Sbírání dat pomocí čipů v přístrojích, elektronické pacientské karty i recepty a propojování širokého spektra systémů má pomoci lékařům zefektivnit léčbu, objevit skryté souvislosti nebo omezit plýtvání. Změny přinese hlavně zapojení internetu věci, cloudové technologie, datové analytiky a umělé inteligence.

"Díky datům a spolehlivé síti můžeme umožnit fyzioterapeutům i pacientům v reálném čase monitorovat pokroky při rehabilitaci," říká k využití rehabilitačního robota Matthias Stief, Evropský ředitel EksoBionics.

Ekso Skeleton se už téměř tři roky používá i v Čechách, v Rehabilitačním ústavu Kladruby. Jakub Pětioký, náměstek ústavu pro rehabilitaci, vědu a výzkum, říká, že systém díky analýze dat dává lepší obrázek o pokrocích pacienta, což může být i motivační faktor. "Dřív dostal pacient zpětnou vazbu po rehabilitaci jen slovy lepší–horší. Teď můžeme přesně změřit, že jednu nohu zatěžuje jen na osmdesát procent nebo že vydržel zátěž o čtvrtinu větší než před měsícem. Takže na pacienta mluvíte řečí, které rozumí," vysvětluje Pětioký. Starší rehabilitační přístroje váží i 600 kilogramů, robot od Eksa váží jako větší batoh – 24 kilogramů.

Firma Ekso Bionics, jejíž akcie se od roku 2014 obchodují na americké technologické burze Nasdaq, se zaměřuje na vývoj a výrobu takzvaných "wearable robots" – robotických zařízení, která se dají připnout na lidské tělo. Tím  umožňují člověku dosáhnout například většího výkonu. Tato pomocná zařízení nacházejí využití v průmyslu i v armádě – dělníci s nimi manipulují s těžkými nástroji, vojáci překonávají velké vzdálenosti s objemnými zbraněmi nebo těžkou technikou. V medicíně zase pomáhají lidem chodit – firma také vyrábí bionické končetiny.

Pacient po úrazu páteře trénuje chůzi na zařízení Ekso Skeleton

Pacient po úrazu páteře trénuje chůzi na zařízení Ekso Skeleton