Nenápadná brněnská firma Moravia IT, která se živí překlady pro technologické společnosti a ve svém oboru je třetí největší na světě, mění majitele. Za 320 milionů dolarů (sedm miliard korun) ji od současného většinového vlastníka, amerického fondu Clarion Capital, a podnikatelky Kateřiny Janků, kupuje britský konkurent RWS Holding.

Zprávu přinesla agentura Reuters a potvrzují ji i firemní stránky Moravie.

"Těšíme se, že se staneme součástí skupiny RWS, s níž se doplňujeme v totožném byznysu a zaměření na podobné trhy," říká šéf Moravia IT Tomáš Kratochvíl. "Stejně jako naše společnost i RWS za poslední desetiletí vyrostlo z rodinného podniku mezi deset největších hráčů v tomto odvětví," dodává ředitel.

Moravii IT založili na začátku 90. let manželé Eva a Rudolf Forstingerovi a původně šlo o ryze překladatelskou agenturu. Dnes ale mezi zákazníky brněnské společnosti patří světoví IT giganti jako IBM, Oracle či Microsoft, pro nějž Moravia IT přeložila jeho operační systém Windows do více než stovky světových jazyků. Loni firma utržila 3,9 miliardy korun a od roku 2014 vyrostla o 26 procent.

Americký fond Clarion Capital 75 procent v české firmě odkoupil od dcery zakladatelů Kateřiny Janků teprve před dvěma lety a zatím není zřejmé, proč se jí tak záhy zbavuje. Podle marketingového ředitele Moravie Libora Šafáře svůj podíl prodává také Janků, a Britům z RWS tak připadne celá společnost.

"Milerádi jsme byli partnery firmy Moravia IT, jíž jsme pomáhali s expanzí v počtu zákazníků a rozšíření jejího působení. RWS společnosti pomůže v jejím dalším růstu," uvedl bez dalších podrobností ředitel Clarion Capital Jonathan Haas.

Skupina RWS, která Moravii nyní kupuje, v oboru technologických překladů působí od roku 1958. Aktuálně zaměstnává přes tisíc lidí ve svých pobočkách v USA, Japonsku, Austrálii, Číně a dalších čtyřech státech včetně domovské Velké Británie.

RWS je obchodováno na londýnské burze a jeho tržní kapitalizace aktuálně přesahuje miliardu liber (28,6 miliardy korun).

Oprava 19. 10. 2017, 17:00: V původní verzi textu jsme uváděli, že firma meziročně vyrostla o 26 procent. Jde však o růst od roku 2014. Za chybu se omlouváme.