Největší americká automobilka General Motors (GM) zaplatí zákazníkům odškodné v souhrnné výši 120 milionů dolarů (2,6 miliardy korun) kvůli vadnému zapalování. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Ze stejných důvodů GM už dříve musela z titulu sankcí a urovnání zaplatit 2,5 miliardy dolarů.

Generální prokurátor státu New York Eric Schneiderman uvedl, že automobilka "nad problémem roky zavírala oči a bezpečnostní defekty několika modelů skrývala".

Automobilka s velkým zpožděním v roce 2014 kvůli problémům se zapalováním svolala do servisů miliony vozů, ačkoli o problémech s přepínačem u zapalování věděla nejméně od roku 2001. Kvůli závadě se přepínače zapalování mohly za určitých okolností samovolně přesunout ze zapnuté polohy do vypnuté, což zastavilo motor a vyřadilo většinu systémů napájených elektřinou, včetně posilovače řízení, posilovače brzd a airbagů. Kvůli tomuto nedostatku zahynulo nejméně 124 lidí a 275 bylo zraněno.

V roce 2015 automobilka vyplatila 900 milionů dolarů, aby zastavila trestní stíhání kvůli postupu, jímž řešila problémy s vadnými přepínači zapalování u řady svých vozů.

Souhlasila i s tříletým dozorem nezávislých orgánů.

Obviněn tehdy nebyl nikdo, šéfka společnosti Mary Barraová ale kvůli tomu propustila 15 lidí včetně osmi vedoucích pracovníků.

O tom, že spínač zapalování představuje bezpečnostní poruchu, automobilka podle obvinění věděla už v roce 2004. Se svoláváním aut k opravě ale začala až v únoru 2014.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist