Světová produkce vína se v letošním roce sníží o 8,2 procenta na 246,7 milionu hektolitrů. Odhadla to v úterý Mezinárodní organizace vinné révy a vína (OIV). Pokud se předpoklad naplní, bude to nejslabší výsledek od roku 1961. Na vině jsou především mrazy a sucha v zemích Evropské unie, kde se čeká pokles produkce o 15 procent. Loni objem celosvětové produkce klesl o 3,2 procenta. V Česku vinaři letos počítají s mírně podprůměrným výsledkem.

Zatímco v Itálii se letos očekává pokles produkce o 23 procent na 39,3 milionu hektolitrů, ve Francii to má být o 19 procent na 36,7 milionu. Nižší objem produkce očekává také Španělsko a Německo, s vyšší sklizní se naopak počítá v Portugalsku, Rumunsku, Maďarsku a Rakousku.

Ve Spojených státech by produkce měla zůstat beze změny na 23,3 milionu hektolitrů. Čísly z této čtvrté největší producentské země ale ještě mohou zahýbat letošní rozsáhlé požáry v Kalifornii.

Jižní Amerika počítá po loňském špatném roce, kdy úrodu nepříznivě ovlivnil klimatický jev El Niño, spíše s růstem produkce vinné révy. V Argentině by měl růst činit až 25 procent.

Více vinných hroznů letos podle odhadu OIV vyprodukuje také Austrálie. Stabilní úroda se očekává v Číně, která je sedmým největším producentem vína na světě.

Sklizeň v Česku bude zřejmě mírně podprůměrná

V České republice měla být letošní sklizeň hroznů podle prvních odhadů vinařů lepší než ta loňská, a to navzdory jarním mrazům, které zasáhly hlavně vinice na jižní Moravě. Svaz vinařů původně odhadoval, že vinaři letos sklidí hrozny, z kterých udělají 580 tisíc hektolitrů vína, což je o 15 tisíc více než loni. Podle aktuálního vyjádření prezidenta svazu Tibora Nyitraye ale nakonec bude sklizeň mírně podprůměrná.

"Někde to bude kolem pěti tun z hektaru, takže to vychází na zhruba 56 milionů litrů," řekl Nyitray, podle kterého jde i tak o optimistický odhad. Přesné informace o úrodě však podle něj bude svaz znát až v listopadu.

Například společnost Bohemia Sekt, která stojí za oblíbeným šumivým vínem, očekává pokles sklizně o desítky procent oproti průměru. "Ještě nemáme vše kompletně sklizeno, ale v tuto chvíli počítáme s tím, že celkový objem naší sklizně bude dvacet až třicet procent pod dlouhodobým průměrem," sdělil na dotaz Hospodářských novin ředitel firmy Ondřej Beránek.

"Na vině jsou nejen jarní mrazy, ale také škody způsobené přemnoženou lesní zvěří, a především pak chladné a deštivé počasí, které komplikovalo velkou část období sklizně jak strojům, tak lidem," vypočítává důvody nižší sklizně Beránek.

Pokles globální produkce by ale neměl vést k nedostatku vína. Sklepy skrývají pro případ špatné úrody dostatečné zásoby z předchozích let. OIV odhaduje světovou spotřebu na 240,5 až 245,8 milionu hektolitrů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru