Postavit se na úzkou dřevěnou plošinu s nízkým zábradlím, která stoupá jako výtah zvenčí mrakodrapu, je pro člověka se strachem z výšek velmi nepříjemná situace. Navíc, když nikde není tlačítko, které by umožnilo sjet zpátky dolů. Pocit, který vyvolá virtuální realita, je opravdový.

Člověk přitom ví, že to je jen jako, protože cítí, že stojí pevně na zemi v ordinaci, v rukou má dva ovladače, na očích velké brýle a vedle něj je psycholog.

Léčba fóbií prostřednictvím virtuální reality, která je nejčastěji spojována s herním průmyslem, se pomalu dostává i do Česka a na Slovensko.

V obou zemích chce přístup rozšířit start-up Mind Box, který se věnuje vzdělávání skrze tuto platformu. Jeho vývojáři a psychologové vytvořili v průběhu letošního roku software, který umožňuje lékařům využít při léčbě virtuální prostředí.

Nyní zahajují také výzkumy ve spolupráci se Slovenskou akademií věd a Univerzitou Komenského v Bratislavě, které by měly zjistit, zda pacienti reagují na terapii s virtuální realitou lépe než ti, kteří se léčí klasicky.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se